Artificial neural network applied to the prediction of in-hospital mortality
Hastane içi ölüm oranı tahminine uygulanan yapay sinir ağı
  1. Tez No: 997427
  2. Yazar: MEHMET KURUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUCA CITI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Essex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hastane içi mortalite tahmini, Yoğun Bakım Ünitelerindeki (YBÜ) hastaların mortalite tahminleri için bir yöntem geliştirmeye dayanmaktadır. YBÜ'ye kabul edilen hastalar, hastanedeki tüm hastalar arasında en hassas olanlardır. Ölçümleri, YBÜ'ye kabul edildikten sonraki ilk 48 saat boyunca kalan hastalar için kaydedilir. Bu projede, YBÜ verileri kullanılarak 0 (hayatta kalmayı ifade eder) ve 1 (ölümü ifade eder) ikili sayılarından oluşan sonuçları gözlemlemek için Yapay Sinir Ağı tekniği kullanılmıştır. Saf veri 12000 kayıttan oluşmaktadır ve MIMIC II Klinik veritabanından alınmıştır. MIMIC II veritabanında klinik veriler ve monitör dalga formu olmak üzere iki tür veri bulunmaktadır [8]. Klinik veriler ilişkisel veritabanında saklanır ve hastanın YBÜ'ye kabul edildiği anda altı tanımlayıcı içerir. Veriler, Veri Kümesi A (eğitim için), Veri Kümesi B (test için) ve Veri Kümesi C (organizatörler tarafından kullanılacak) olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Yoğun bakım kayıtlarının ilk bölümü olan A veri setini eğitmek için hem genel tanımlayıcıları hem de zaman serisi ölçümlerini kullanan iki farklı sinir ağı modeli oluşturulmuştur. Bir ağ modeli tek bir gizli katmandan oluşurken, diğer model giriş ve çıkış katmanları arasında iki gizli katman içermektedir. Aynı veri seti (A veri seti) bu modellerde eğitilerek, ROC (Alıcı İşletim Karakteristiği) eğrisi altındaki alan kullanılarak elde edilen en iyi doğruluk gözlemlenmiştir. Her iki sinir ağı modeli de farklı tahmin ayrımcılığı göstermektedir. Tek gizli katmanlı sinir ağı modelinin tahmin doğruluğu, iki gizli katmanlı modelden daha iyidir.
Özet (Çeviri)
The prediction of in-hospital mortality is based on to develop a method for Intensive Care Units (ICU) patients for their mortality predictions. Patients admitted in ICU are the most delicate of all patients in the hospital. Their measurements are recorded for patients staying during the first 48 hours after admitting in ICU. In this project Artificial Neural Network technique was used to observe the outcomes which consist of binary numbers 0 (it refers to survive) and 1 (it refers to death) with the use of ICU data. The pure data contains 12000 records and it is taken from MIMIC II Clinical database. There are two types of data in the MIMIC II database which are clinical data and monitor waveform [8]. The clinical data is stored in relational database and contains six descriptors at the time the patient is admitted to the ICU. The data is divided into three parts which are Dataset A (for training), Dataset B (for testing) and Dataset C (to be used by organizers). Two different neural network models are created to use both general descriptors and time-series measurements to train Dataset A that is first part of the ICU records. One network model consists of one hidden layer and the other model contains two hidden layers between input and output layer. The same dataset (Dataset A) was trained in these models to observe the best accuracy which is obtained with the use of area under ROC (Receiver Operating Characteristic) curve. Both neural network models approached shows different prediction discrimination. The prediction accuracy of one hidden layer neural network model is better than the two hidden layer model.