Medina im 12./18. jahrhundert politische strukturen beziehungen und konflikte, mit einblicken in den gelehrtendiskurs
12./18. yüzyılda medine: Siyasî yapılar, ilişkiler, çatışmalar ve ulema diskursu
  1. Tez No: 997428
  2. Yazar: İRFAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN REICHMUTH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Din, History, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ruhr-Unıversıtat Bochum
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Çalışma, Medine tarihinin belirli bir dönemini ele almaktadır. Osmanlı hâkimiyeti altında kutsal şehirlerde dinî ve siyasî kurumların gelişimi, Osmanlıların Yemen ve Şiî İran ile ilişkileri ve bunların Hicaz'daki siyasî durum üzerindeki etkileri, Medine'ye yapılan Osmanlı malî tahsisleri ile 18. yüzyılda şehrin siyasî-toplumsal yapıları ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Şehrin 18. yüzyıldaki olaylarla dolu tarihi, şimdiye kadar bilinen ve ilk kez gün yüzüne çıkarılan kaynaklar esas alınarak, bunların iç dinamikleri ile imparatorluk siyasetiyle olan bağlantı ve süreklilikleri dikkate alınarak yeniden inşa edilmektedir. Medine'nin ilmiye sınıfında etkili bir yere sahip aileleri ele alınmakta; ayrıca yerel bir âlimin biyografisi üzerinden, 17. yüzyılın sonlarından itibaren Medine'de büyük bir nüfuz kazanan ve İslam hukukuyla bağlantılı olarak gelişen bir selefî eğilim de tasvir edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study deals with a period in the eventful history of Medina. It examines in detail the development of religious and political institutions in the holy cities under Ottoman rule, the relations of the Ottomans with Yemen and Shiʿi Iran in terms of their influence on the political situation in the Hijaz, the Ottoman financial subsidies to Medina, and the city's socio-political structures in the 18th century. The history of the various conflicts in the 18th century is reconstructed on the basis of both previously known and newly uncovered sources, taking into account their internal dynamics as well as their connections and continuities within imperial politics. The influential scholarly families of Medina are analyzed biographically, and through the biography of a local scholar, the Salafi current in Islamic law— which gained significant influence in Medina from the late 17th century onward— is also described in its broader context.