Kısa mesafe koşucularında uygulanan izokinetik çabuk kuvvet antrenmanlarının ivmelenme hızı ve sprint performansına etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of isokinetic speed strength training on acceleration speed and sprint performance in short-distance runners
  1. Tez No: 997448
  2. Yazar: NURETTİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç kısa mesafe koşucularında izokinetik çabuk kuvvet antrenmanının (ivmelenme temelli sprint antrenmanıyla kombine edilerek) sprint performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, randomize kontrollü ön test–son test tasarımında planlanmış; 16–18 yaş aralığındaki toplam 22 atlet; izokinetik + ivmelenme grubu (İZ+İVG, n=8), yalnız ivmelenme grubu (İVG, n=7) ve kontrol grubu (KG, n=7) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm gruplar rutin antrenmanlarını sürdürürken, müdahale kapsamında yalnızca İZ+İVG grubuna 4 hafta boyunca haftada 3 gün izokinetik çabuk kuvvet antrenmanı ek program olarak uygulanmıştır; İVG grubu ivmelenme temelli sprint yüklenmelerine devam etmiş, KG ise ek bir müdahale almamıştır. Sprint performansı, Microgate Witty fotosel sistemi kullanılarak değerlendirilmiş; yorgunluk etkisini azaltmak amacıyla 5 koşuluk tek set protokol uygulanmış ve koşular arasında 3 dakikalık dinlenme verilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde grup × zaman etkileşimi anlamlı bulunmamış (p>0.05); bununla birlikte zamanın ana etkisi anlamlı saptanarak tüm gruplarda son test lehine sprint süresinde iyileşme olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, dört haftalık uygulama döneminde izokinetik yüklenmenin ivmelenme temelli sprint antrenmanını pratik düzeyde destekleyebileceği; ancak kombine yaklaşımın üstünlüğünün istatistiksel olarak net biçimde ortaya konulabilmesi için daha geniş örneklem büyüklükleri ve daha uzun süreli müdahale protokollerine gereksinim bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of isokinetic explosive strength training, combined with acceleration-based sprint training, on sprint performance in young short-distance runners. The study was designed as a randomized controlled pre-test–post-test trial. A total of 22 athletes aged 16–18 years were allocated into three groups: the isokinetic + acceleration group (ISO+ACC, n=8), the acceleration-only group (ACC, n=7), and the control group (CON, n=7). While all groups continued their routine training, only the ISO+ACC group completed an additional isokinetic explosive strength training program for 4 weeks, 3 days per week. The ACC group continued acceleration-based sprint training, whereas the CON group received no additional intervention. Sprint performance was assessed using the Microgate Witty timing gate system. To minimize fatigue-related confounding, a single-set protocol consisting of five sprints was administered, with 3 minutes of rest between runs. Statistical analyses revealed no significant group × time interaction (p>0.05); however, a significant main effect of time was observed, indicating improvements in sprint time from pre- to post-test across all groups (p<0.05). In conclusion, the findings suggest that, over a four-week period, isokinetic loading may practically support acceleration-based sprint training; nevertheless, larger sample sizes and longer intervention protocols are required to determine the superiority of the combined approach with greater statistical certainty.