Ev kadınlarının fiziksel aktivite düzeyleri ile sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between housewives' physical activity levels and social appearance concerns
  1. Tez No: 997449
  2. Yazar: DİLARA ÖZCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde ev kadınlarının fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olması, beden algısı ve sosyal görünüş kaygısı gibi psikolojik sorunlara zemin hazırlamaktadır. Muş ilindeki ev kadınlarının fiziksel aktivite düzeyleri ile sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu araştıma katılımcıların yaş, düzenli fiziksel aktivite yapma durumu, medeni durum, aile gelir düzeyi, sosyal medya kullanım durumu, mevcut sağlık durumu, son bir yılda hastane gitme sayısı, son bir yılda aile hekimliğine gitme sayısı, ikâmet yerine ve fiziksel aktivite düzeyine göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Genel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)”ve "Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ kullanılmıştır. Araştırmaya Muş ili ve ilçelerinde ikamet eden 334 gönüllü ev kadını katılım sağlamıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiği ile iki ve ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında T-Testi ve ölçek alt boyutları analizi için pearson korelasyon analizi testleri SPSS 26.0 paket programı aracılığı ile yapılmış ve anlamlılık düzeyi (p<0.05) olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların son bir yılda hastane ve aile hekimliğine gitme sayısı ve ikamet yeri değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmazken (p> 0.05). Yaş, düzenli fiziksel aktivite yapma durumu, medeni durum, aile gelir düzeyi, sosyal medya kullanım durumu, mevcut sağlık durumu ve fiziksel aktivite düzeyine göre anlamlı düzeyde farklıklıklar olduğu bulunmuştur. Fiziksel aktivitenin, sosyal görünüş kaygısını olumlu yönde etkileyerek özgüveni artırdığı ve bu yolla sosyal görünüşe ilişkin kaygıları azalttığı görülmektedir. Dolayısıyla, fiziksel aktivite düzeyinin artırılması, bireylerin hem fiziksel hem de psikososyal sağlıklarını geliştimektedir. Bu alanda yapılacak çalışmaların artırılmasının, literatüre önemli katkılar sunacağı ve konuya yönelik farkındalık ile müdahale çabalarını güçlendireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, low levels of physical activity among housewives predispose them to psychological issues such as body image concerns and social appearance anxiety. This study aims to examine the relationship between physical activity levels and social appearance anxiety among housewives residing in Muş province. The investigation includes variables such as participants' age, regular physical activity status, marital status, family income level, social media usage, current health status, the number of hospital and family physician visits in the past year, place of residence, and physical activity level. Utilizing a general screening method, the study employed the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and the Social Appearance Anxiety Scale (SAAS). A total of 334 voluntary housewives from Muş city and its districts participated in the study. Descriptive statistics, independent samples t-tests, and Pearson correlation analyses were conducted using SPSS 26.0, with a significance level set at p < 0.05. No significant differences were found according to the number of hospital and family physician visits in the past year or place of residence (p > 0.05). However, significant differences were observed with respect to age, regular physical activity status, marital status, family income level, social media usage, current health status, and physical activity level. The findings indicate that physical activity positively influences social appearance anxiety by enhancing self-confidence, thereby reducing concerns related to social appearance. Consequently, increasing physical activity levels is considered a critical factor in improving individuals' physical and psychosocial health. It is believed that increasing research efforts in this area will make valuable contributions to the literature and strengthen awareness and intervention initiatives.