Enerji santrallerinde çıkış gücünün yapay zeka destekli kestirimi
Artifical intelligence-based foracasting of output power in power plants
- Tez No: 997458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BERAT EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Enerji talebi, sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak küresel ölçekte hızla artmaktadır. Bu artış, enerji üretim süreçlerinin daha verimli, sürdürülebilir ve öngörülebilir hale getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, özellikle yapay zekâ ve sezgisel optimizasyon temelli tahmin modelleri, enerji alanında karar destek mekanizmalarının önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Bu çalışmada, Parçacık Sürü Optimizasyonu (Particle Swarm Optimization-PSO) destekli Uzun Kısa Süreli Bellek (Long Short-Term Memory-LSTM) tabanlı bir tahmin modeli geliştirilmiş ve tahmin için kullanılan LSTM modelinin hiperparametreleri PSO kullanılarak optimize edilmiştir. Modelin performansı istatistiksel hata metrikleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen PSO destekli optimizasyon yaklaşımının enerji üretim tahmininde yüksek doğruluk sunduğunu ve geleneksel yöntemlere kıyasla önemli bir alternatif oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Global energy demand is increasing rapidly on a global scale due to industrialization and population growth. This rise necessitates making energy production processes more efficient, sustainable, and predictable. Consequently, artificial intelligence and heuristic optimization-based prediction models have become a crucial component of decision support mechanisms in the energy sector. In this study, a Long Short-Term Memory (LSTM) based prediction model supported by Particle Swarm Optimization (PSO) was developed, and the hyperparameters of the LSTM model used for prediction were optimized using PSO. The model's performance was evaluated using statistical error metrics. The results demonstrate that the proposed PSO-assisted optimization approach offers high accuracy in energy production forecasting and constitutes a significant alternative to traditional methods.