Yâsîn Sûresi tefsiri metin ve yorum incelemesi
İnterpretation of Surah Yasin study of text and interpretation
  1. Tez No: 997506
  2. Yazar: ZEKERİYA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sûre tefsiri kapsamında Yâsîn sûresinin metin incelemesi ve içerik analizi yapılmıştır. Çalışmamız“Yâsîn Sûresi Hakkında Genel Bilgiler”ve“Sûrenin Yorum İncelemesi”olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“metin analizi”yöntemiyle sûrenin yapısal ve şekilsel analizi yapılmıştır. İkinci bölümde kaynaklardan sûrenin yorumları tespit edilip mukayeseli analizi yapılmıştır. Sûrelerin tutarlı bir iç bütünlüğe sahip oldukları düşüncesinden hareketle sûrenin yorum incelemesi âyetleri beş ana grup şeklinde ele alınmış ve her grubun âyetleri arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Sûrenin“Kur'ân'ın Kalbi”olarak nitelenmesinin sûrenin üslûbu, güçlü delilleri, tutarlı ve canlı anlatımı, ele aldığı konuların evrenselliği yönüyle ortaya konmak istenmiştir. Sonuç olarak“Kurân'ın tutarsız ve dağınık bir içeriğe sahip olduğu”yönündeki düşüncenin yanlışlığı ve her sûrenin hem mushaf içinde hem de kendi içyapısında tutarlı bir bütünlük azr ettiği Yâsin sûresi örnekliğinde ortaya konmuştur. Sûre, akademik bir bakışla müstakil olarak, lafız ve mana bakımından aralarındaki irtibat gözetilerek ele alınmak sûretiyle sûredeki bu bütünlük açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study undertakes a textual examination and content analysis of Surah Ya-Sin within the scope of Quranic exegesis (tafsir). Our work is comprised of two sections:“General Information about Surah Ya-Sin”and“An Interpretation Analysis of the Surah.”In the first section, a structural and formal analysis of the surah is conducted using the“textual analysis”method. In the second section, interpretations of the surah from tafsir sources are identified and subjected to a comparative analysis. Based on the idea that surahs possess a consistent internal coherence, the interpretation analysis of the surah is discussed under five main sections, and the semantic relationship between these sections is demonstrated. An effort is made to reveal the reasons why it is characterized as the“Heart of the Qur'an”in terms of the surah's style, strong arguments, coherent and vivid narrative, and the universality of the subjects it addresses. In conclusion, the study demonstrates, through the example of Surah Ya-Sin, the fallacy of the notion that“the Qur'an has an inconsistent and scattered content,”and that each surah exhibits a coherent unity both within the Mushaf (the written text of the Qur'an) and in its own internal structure. This unity within the surah is revealed by examining it independently with an academic perspective, while considering the connection between its words and meanings.