Askeri bataryalarda optik sensör yardımıyla batarya yönetim sisteminin tasarlanması
Designing a battery management system in military batteries using optical sensors
  1. Tez No: 997524
  2. Yazar: CERENNUR ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇYETMEZ, DOÇ. DR. ŞEKİP ESAT HAYBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Energy, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber lityum iyon (Li-ion) tabanlı bataryaların kullanım alanları da sürekli olarak artış göstermektedir. Li-ion bataryaların artışıyla batarya yönetim sistemleri (BYS) üzerinde çalışmalar giderek hız kazanmıştır. BYS, elektrikli araçların yanı sıra mobil araçlar, elektronik cihazlar ve harici güç kaynakları gibi geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bataryanın hücre sağlığının korunması ve güvenliğinin sağlanması için şarj ve deşarj esnasında batarya hücrelerinin takip edilmesi gerekmektedir. Batarya sağlığını etkileyen birden fazla fiziksel değişken olduğu bilinmektedir. Bu fiziksel değişkenlerden başlıca olanları, gerilim, akım, sıcaklık ve titreşimdir. Bu fiziksel değişkenlerin izlenmesi bataryanın sağlık durumu hakkında bilgi verme, enerji verimliliğini artırma ve batarya ömrünün uzamasında kritik bir işlevi yerine getirir. Savunma sanayi ürünleri ve askeri araçlar da bataryanın bu gelişiminden etkilenmiştir. Bu çalışmada zorlu çevresel şartlar altında çalışan askeri araç bataryaları için enerji depolama sistemlerinin daha güvenli ve daha uzun ömürlü yönetim sağlaması amacıyla BYS devresinin algılayacağı optik titreşim sensör tasarlanmıştır. Tasarlanan BYS devresi, askeri bataryada meydana gelen mekanik titreşimi algılama sayesinde bataryayı daha güvenilir, yüksek doğruluk ve hassasiyetle izleyebilmektedir. Aynı zamanda izlenilen parametre tahmin algoritmaları yardımıyla bataryanın sağlığının ve performansının gerçek zamanlı analiz edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid advancement of technology, the application areas of lithium-ion (Li-ion) based batteries have been continuously increasing. With the rise of Li-ion batteries, research on battery management systems (BMS) has accelerated. BMS are used in a wide range of fields, including electric vehicles, mobile vehicles, electronic devices, and external power sources. Monitoring battery cells during charging and discharging is necessary to protect battery cell health and ensure safety. It is known that multiple physical variables affect battery health. The main ones are voltage, current, temperature, and vibration. Monitoring these physical variables plays a critical role in providing information about the battery's health status, increasing energy efficiency, and extending battery life. Defense industry products and military vehicles have also been affected by this development in batteries. In this study, an optical vibration sensor to be detected by a BMS circuit has been designed to provide safer and longer-lasting management of energy storage systems for military vehicle batteries operating under harsh environmental conditions. The designed BMS circuit can monitor the battery more reliably, with high accuracy and sensitivity, by detecting mechanical vibrations occurring in the military battery. The aim was also to analyze the health and performance of the battery in real time using parameter estimation algorithms.