Osmanlı'da kölelik ve kölelerin toplumsal statüsü
Slavery and the social status of enslaved people in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 997525
  2. Yazar: DENİZ ERVA BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Kölelik, savaşta esir alınan, farklı coğrafyalardan zorla getirilen veya kendi ülkesinden kaçırılarak özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilerin, başka birinin tasarrufu altına girmesi anlamına gelir. İnsanlık tarihi boyunca çeşitli biçimlerde görülen kölelik, özellikle yerleşik hayata geçiş ve tarımsal üretimin başlamasıyla kurumsal bir yapı kazanmıştır. Genel itibariyle güçlünün zayıf üzerindeki hâkimiyetini yansıtan bu olgu, farklı toplumlarda değişik uygulamalarla varlığını sürdürmüştür. Osmanlı Devleti ise kölelik müessesesine İslami bir bakış açısıyla yaklaşmış, kölelere yaşam hakkı tanıyarak onları toplumsal düzenin belirli alanlarına dâhil etmiştir. Osmanlı'daki kölelik sistemi ve kölelerin toplumsal statüsü üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olması veya mevcut araştırmalarda kölelerin sosyal konumlarına yeterince değinilmemesi, bu çalışmayı gerekli kılmıştır. Kölelerin Osmanlı toplumundaki yeri neydi? Osmanlı Devleti, kölelik müessesesini diğer toplumlara kıyasla nasıl değerlendirmiştir? Sorularına cevap aranmıştır. Çalışmada literatür taraması yapılmış, konuya dair temel eserler, makaleler ve tezler incelenmiştir. Ayrıca İstanbul kadı sicillerinden özellikle; Galata, Üsküdar ve Diyarbakır kadı sicilleri araştırmaya dâhil edilerek, konunun tarihi bağlamda daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Yerli ve yabancı kütüphanelerdeki kaynaklardan yararlanılmış, elde edilen veriler ışığında kölelerin Osmanlı toplumundaki yeri objektif bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Slavery refers to the condition of individuals who were captured in wars, forcibly brought from different regions, or abducted from their homelands and deprived of their freedom, thus falling under the authority of another person. Throughout human history, slavery has appeared in various forms and became institutionalized particularly with the transition to sedentary life and the beginning of agricultural production. Generally reflecting the dominance of the strong over the weak, slavery persisted in many societies with different practices. The Ottoman Empire, however, approached the institution of slavery from an Islamic perspective, granting slaves the right to life and integrating them into certain spheres of social order. The scarcity of studies focusing specifically on the social status of slaves in the Ottoman Empire, or the insufficiency of existing research in this regard, has necessitated this study. It seeks to answer the following questions: What was the place of slaves in Ottoman society? How did the Ottoman Empire perceive and implement the institution of slavery compared to other societies? A comprehensive literature review was conducted, including key works, articles, and theses on the subject. Moreover, Ottoman court registers (şer'iyye sicilleri), particularly those of Galata, Üsküdar, and Diyarbakır, were examined to better contextualize the issue historically. Both local and foreign sources were consulted, and the data obtained were analyzed objectively to assess the position of slaves in Ottoman society.