Silis dumanı esaslı alkali ile aktive edilmiş harçların özellikleri üzerine cam fiberin etkisi
The effect of glass fiber on the properties of silica fume–based alkali-activated mortars
  1. Tez No: 997583
  2. Yazar: TOLGA BALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, silis dumanı (SD) esaslı alkali ile aktive edilmiş harçlarda farklı sodyum (Na) içerikleri ve cam fiber (CF) katkısının mekanik, fiziksel ve dayanıklılık özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Alkali ile aktivite edilmiş harçlarda bağlayıcı olarak %5 Portland çimentosu ve %95 SD kullanılmış; %8, %9 ve %10 Na içeren karışımlar hazırlanmış ve optimum Na oranı belirlendikten sonra bu karışımlara %1.0, %1.5 ve %2.0 oranında hacimce CF ilave edilmiştir. Ayrıca karışımlar, aynı su/bağlayıcı oranına sahip çimento ile üretilen kontrol harcı ile karşılaştırılmıştır. 14–240 gün kür süreleri sonunda birim ağırlık, ultrasonik geçiş hızı, eğilme ve basınç dayanımları değerlendirilmiştir. 120 günlük numuneler HCl ve H₂SO₄ etkilerine maruz bırakılarak dayanıklılık davranışı incelenmiştir. Ek olarak SEM, EDX, XRD, FTIR analizleri ile mikroyapı analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, optimum Na oranının %8 ve optimum CF oranının %1.5 olduğunu göstermiştir. SD esaslı alkali ile aktive edilmiş harçlar, asit etkisinde PC esaslı harçlara kıyasla çok daha yüksek bütünlük ve dayanım koruması sergilemiştir. CF katkısı özellikle eğilme dayanımını belirgin biçimde artırmıştır. Mikroyapısal analizler, alkali aktivasyonun yoğun ve kararlı bir matris oluşumunu desteklediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different sodium (Na) contents and glass fiber (GF) reinforcement on the mechanical, physical, and durability properties of silica fume (SF)-based alkali-activated mortars were investigated. In alkali-activated mortars, 5% Portland cement and 95% SD were used as binders and mixtures with 8%, 9%, and 10% Na were prepared. After determining the optimum Na content, these mixtures were reinforced with 1.0%, 1.5%, and 2.0% (by volume) GF. The mixtures were compared with Portland cement (PC)-based control mortars prepared with the same water-to-binder ratio. Unit weight, ultrasonic pulse velocity, flexural strength and compressive strength were evaluated after curing periods of 14–240 days. Additionally, 120-day specimens were exposed to HCl and H₂SO₄ solutions to assess their durability performance. Microstructural characterization was conducted using SEM, EDX, XRD, and FTIR analyses were measured on 240-day specimens. The results indicated that the optimum Na content was 8% and the optimum GF content was 1.5%. SF-based alkali-activated mortars exhibited significantly better integrity and strength retention under acid attack compared to PC-based mortars. GF reinforcement notably improved flexural strength. Microstructural analyses revealed that alkali activation promoted the formation of a denser and more stable matrix.