Alkali ile aktive edilmiş silis dumanlı harçların özellikleri üzerine uçucu külün ve çelik fiberin etkisi
Effect of fly ash and steel fiber on the properties of alkali activated silica fume mortars
- Tez No: 932471
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, ortam sıcaklığında kür edilen alkali ile aktive edilmiş silis dumanı (SD) esaslı harçların mekanik ve mikro yapısal özellikleri üzerine uçucu kül (UK), çelik fiber (ÇF) ve yüksek sıcaklığın etkileri araştırılmıştır. Alkali ile aktive edilmiş harçlarda silis dumanı yerine UK ağırlıkça %10, %15, %20 ve %25 oranlarında kullanılmıştır. Karışımlarda kullanılan alkali aktivatörler, sodyum hidroksitten (SH) ve sodyum silikattan (SS) oluşmakta olup, SH/SS oranları ise 0.3, 0.4, 0.5 ve 0.6 olarak belirlenmiştir. Alkali ile aktive edilmiş harçların özelliklerini karşılaştırmak amacı ile aynı su/bağlayıcı oranına sahip Portland Çimento (PC) esaslı kontrol harçları üretilmiştir. Ortam ve yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan kontrol harçlarının birim ağırlık (ρa), ultrasonik geçiş hızı (Upv), eğilme dayanımı (ffs) ve basınç dayanımı (fc) sonuçlarına ek olarak mikroyapısal analizler de gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda optimum SH/SS oranının 0.3 veya 0.4 olduğu belirlenmiştir ve SH/SS oranının 0.3 olduğu karışımlara hacimce %0.5, %1 ve %1.5 oranında ÇF ilavesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda optimum UK ve ÇF oranının sırasıyla %15 ve %1 olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, SD esaslı alkali ile aktive edilmiş harçlar, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında matrisin gözenekli bir yapıya dönüşmesi ve ÇF'nin oksitlenerek özelliklerini kaybetmesi nedeniyle mekanik özelliklerinde ciddi bir düşüş gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of fly ash (FA), steel fiber (SF), and high temperature on the mechanical and microstructural properties of silica fume (SF) based alkali-activated mortars cured at ambient temperature were investigated. FA was used as a partial replacement for SF in alkali-activated mortars at replacement ratios of 10%, 15%, 20%, and 25% by weight. The alkali activators used in the mixtures consisted of sodium hydroxide (SH) and sodium silicate (SS), with SH/SS ratios of 0.3, 0.4, 0.5, and 0.6. To compare the properties of alkali-activated mortars, Portland cement (PC) based control mortars with the same water/binder ratio were produced. The unit weight (ρa), ultrasonic pulse velocity (Upv), flexural strength (ffs), compressive strength (fc), and microstructural analyses were conducted on both control and alkali activated mortars exposed to ambient and high temperatures. The results indicated that the optimum SH/SS ratio was 0.3 or 0.4, and steel fibers were added to these mixtures where the SH/SS ratio was 0.3 at volume fractions of 0.5%, 1%, and 1.5%. It was concluded that the optimal FA and SF ratios were 15% and 1%, respectively. Furthermore, when exposed to high temperatures, SF based alkali activated mortars exhibited a significant reduction in mechanical properties due to the porous transformation of the matrix and the oxidation of steel fibers, which led to the loss of their properties.