Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin göç politikaları: Feminist bakış açısıyla bir değerlendirme
MIGRATION POLICIES OF METROPOLITAN MUNICIPALITIES IN TURKEY: AN EVALUATION FROM A FEMINIST PERSPECTIVE
- Tez No: 997618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE GÜR TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin göç politikalarını feminist bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Göç olgusu, tek boyutlu bir süreç olarak ele alınmamakta; sosyolojik, ekonomik ve hukuki boyutlarıyla çok katmanlı bir çerçevede değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, özellikle kadın göçmenlerin politikaya ulaşma süreçlerindeki temsiliyeti tartışılmaktadır. Araştırmanın çıkış noktasını, ulusal ve uluslararası göç yönetimi tartışmalarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin çoğunlukla ikincil bir unsur olarak ele alınması ve yerel yönetimlerin, göç yönetimi sürecinde hizmet sunumu bakımından önemli bir konumda yer almasını oluşturmaktadır. Yasal çerçevede göç yönetimi yetkilerinin, merkezi idarede bulunmasına karşın, yerel yönetimlerin uygulama ve hizmet sunumu süreçlerinde belirleyici bir rol üstlendiği görülmektedir. Merkez-yerel ilişkileri kapsamında, yerel yönetimlerin kurumsal kapasitelerinin geliştirmesi ve toplumsal cinsiyet odaklı politika üretim süreçlerinin bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının önemine işaret edilmektedir. Büyükşehir belediyelerinin yerel eşitlik eylem planları ve stratejik faaliyet raporları karşılaştırmalı olarak feminizm çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışma, belediye uygulamalarını feminizm perspektifinden analiz etmekte ve göçmen kadınların deneyimlerine yer vererek konuya ilişkin literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the migration policies of metropolitan municipalities in Turkey from a feminist perspective. Migration is not treated as a one-dimensional process; it is evaluated within a multi-layered framework encompassing sociological, economic, and legal dimensions. In this context, the representation of female migrants in accessing policy is discussed. The starting point of the research is that gender equality is mostly treated as a secondary element in national and international migration management discussions and that local governments play an important role in the migration management process in terms of service delivery. Although migration management authorities are legally vested in the central government, local governments play a decisive role in the implementation and service delivery processes. Within the scope of central-local relations, the importance of developing the institutional capacities of local governments and addressing gender-focused policy-making processes with a holistic approach is emphasized. The local equality action plans and strategic activity reports of large city municipalities have been evaluated comparatively within the framework of feminism. This study analyzes municipal practices from a feminist perspective and aims to contribute to the literature on the subject by including the experiences of migrant women.