Hatay bölgesinde bir klinikten elde edilen cerrahi işlem görmüş hayvanlar ve bu hayvanlara uygulanan fizyoterapik yöntemlerin iyileşmeyeolan etkileri
The effects of physiotherapeutic methods applied to surgically treated animals obtained from a clinic in the Hatay region on recovery
  1. Tez No: 997645
  2. Yazar: TUĞÇE ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kedi ve köpeklerde travmaya bağlı kemik kırıkları, veteriner hekimliği klinik başvurularının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışma, Hatay ilinde 2023-2024 yılları arasında özel bir klinikte tedavi olan kedi ve köpeklerde görülen cerrahi hastalıkların prevalansını ve klinik bulgularını belirlemeyi, uygulanan fizyoterapik yöntemlerin iyileşme süreci üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Retrospektif tasarımla, 2023 yılı boyunca kliniğe kabul edilen 30 olgunun dosyaları incelenmiş; tür, cinsiyet, kırık bölgesi, tedavi yöntemi, seans sayısı ve iyileşme durumu kayıt altına alınmıştır. Toplam 45 kırık vakası için elektroterapi, egzersiz, infraruj ve hot-cold paket uygulamalarından oluşan kombine fizyoterapi protokolü uygulanmıştır. Veriler frekans ve yüzde tabloları ile çaprazlamalı olarak betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Olguların %56,7'si kediler, %43,3'ü köpekler olup cinsiyet dağılımı erkeklerde %56,7 ile baskındır. Fraktürlerin %43,3'ü femurda, en sık kırık alanı ise sağ femur (%15,6) olarak belirlenmiştir. Sekiz seans uygulanan grubun %50'si iyileşirken, hiç seans almayan dört olgunun tamamı kaybedilmiştir. Genel iyileşme oranı %56,7 iken femur kırıklarında ex oranı %26,7 ile en yüksek değere ulaşmıştır. Elektroterapi, egzersiz, infraruj ve hot-cold paketler eşit sıklıkta uygulanmış, ulna ve radius kırıkları yüksek iyileşme yüzdeleri (%60'ın üzerinde) göstermiştir. Kedilerde sağ femur, erkeklerde de yine sağ femur kırıklarının öne çıkması tür ve cinsiyet bazlı risk farklılıklarına işaret etmektedir. Bu bulgular doğrultusunda, yüksek riskli kemik bölgeleri için koruyucu önlemler ile en az sekiz seanslık erken fizyoterapi programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Trauma-related bone fractures in cats and dogs constitute a substantial proportion of veterinary clinic admissions. This study aims to determine the prevalence and clinical findings of surgical diseases observed in cats and dogs treated at a private clinic in Hatay between 2023 and 2024, and to evaluate the effects of the physiotherapeutic methods applied. In a retrospective design, medical records of 30 cases admitted during 2023 were reviewed; species, sex, fracture site, treatment modality, number of sessions and healing status were recorded. A combined physiotherapy protocol comprising electrotherapy, exercise, infrared therapy and hot-cold packs was applied to 45 fracture events in total. Data were analysed with descriptive statistics using frequency, percentage and cross-tabulation. Among the animals, 56.7% were cats and 43.3% dogs, with males predominating (56.7%). Femur fractures accounted for 43.3 % of all lesions, the right femur being the single most affected area (15.6%). Fifty per cent of the group receiving eight sessions recovered, whereas all four animals that did not receive any sessions were lost. The overall healing rate was 56.7%, yet femoral fractures showed the highest fatality rate at 26.7 %. Electrotherapy, exercise, infrared and hot-cold packs were used at equal frequency, and ulna and radius fractures exhibited high healing percentages (over 60%). The prominence of right femur fractures in cats and in males indicates species- and sex-specific risk differences. These findings suggest that preventive measures for high-risk bones and the widespread adoption of early physiotherapy programmes with at least eight sessions should be recommended.