Gündelik yaşamda yaşlılara yönelik mikroagresyonlar: Tanımlayıcı bir nitel çalışma
Age-related microaggressions in daily life: A descriptive qualitative study
  1. Tez No: 997656
  2. Yazar: MERVE AKBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının ana sorusu olan,“65 yaş ve üstü bireyler gündelik yaşamlarında ne tür yaş temelli mikroagresyonları deneyimliyor ve bu deneyimler nasıl algılanıyor?”sorusu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Mikroagresyon kavramı çoğu zaman kasıtsız ve örtük bir biçimde ortaya çıkan fakat ileri yaş bireylerin iyilik hallerine yönelik incitici ve ayrımcı etkiler yaratabilen tutum ve davranışlar olarak ele alınmaktadır. Araştırmanın temel amacı yaşlı bireylerin gündelik yaşamlarında maruz kaldıkları yaş temelli mikroagresyonları tanımlamak ve bu davranışların kendi duygusal, sosyal ve psikolojik durumları üzerindeki etkisini anlamaktır. Çalışma, incelikli bu ayrımcılık biçimlerini görünür hale getirmeyi hedeflemektedir. Araştırmada 65 yaş ve üzeri 20 katılımcı amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiş, görüşmeler açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış bir form aracılığıyla gerçekleşmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemi çerçevesinde fenomolojik yaklaşım kullanılarak yürütülmüş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların yaş temelli mikroagresyonları gündelik yaşamlarında deneyimlediklerini en yaygın mikroagresyonun“mikro hakaret”biçiminde ve en çok ev ortamında, aile üyeleri tarafından ortaya çıktığını göstermektedir. Katılımcıların çoğunun bu deneyimleri kasıtlı davranış olarak algıladığı, en çok üzüntü duygusunu hissettiği ve çoğunlukla tepkisiz kalmayı tercih ettikleri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda yaş temelli mikroagresyonların, ileri yaş bireylerin iyilik halleri üzerinde ve sosyal yaşantıları açısından olumsuz etkiler yarattığı görülmüştür. Bu veriler ışığında yaşlı bireyler ile çalışan sosyal hizmet uzmanları, gerontologlar ve diğer yaşlı bireylere yönelik hizmet sağlayan ve uygulayan meslek çalışanları için yaş temelli mikroagresyonları anlamaya ve önlemeye yönelik farkındalık eğitim ve uygulamaları geliştirmeleri gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The central question of this thesis,“What types of age-based microaggressions do individuals aged 65 and over experience in their daily lives, and how are these experiences perceived?”, constitutes the primary focus of the study. The concept of microaggression is addressed as attitudes and behaviors that often emerge unintentionally and implicitly, yet can have hurtful and discriminatory effects on the well-being of older adults. The main objective of the research is to define the age-based microaggressions that older individuals are exposed to in their daily lives and to understand the impact of these behaviors on their emotional, social, and psychological states. The study aims to make these subtle forms of discrimination visible. In the research, 20 participants aged 65 and over were selected using the purposeful sampling method, and interviews were conducted through a semi-structured form consisting of open-ended questions. The study was carried out within the framework of qualitative research methods using a phenomenological approach, and the data obtained were analyzed through thematic analysis. Research findings indicate that participants experience age-based microaggressions in their daily lives; the most common form of microaggression is“microinsult,”occurring most frequently in the home environment by family members. It was analyzed that most participants perceive these experiences as intentional behaviors, feel the emotion of sadness the most, and generally prefer to remain unresponsive. The results of the study show that age-based microaggressions have negative effects on the well-being and social lives of older adults. In light of these data, it is recommended that social workers, gerontologists, and other professionals providing services to older individuals develop awareness training and practices aimed at understanding and preventing age-based microaggressions.