Strain gage tipi freze tezgahı dinamometresinin tasarımı
  1. Tez No: 9977
  2. Yazar: CENGİZ ÖZFİLİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ö z Bu çalışmanın konusu, yatay frezelemede meydana gelen kesme kuvvetlerinin ölçülmesi için strain gage tipi "bir freze tezgahı dinamometresinin tasarımıdır. Takım tezgahlarının yük taşıyan elemanlarının dizaynında ve talaş kaldırma işleminde gerekli gücün tesbitinde talaş kaldırma işlemi sırasında meydana gelen kuvvetler hakkında bilgiye ihtiyaç vardır. Talaş kaldırma işlemini etkileyen parametrelerin çokluğu hu konuda yapılan araştırmaları güçleştirmektedir. Çalışmanın birinci kısmında frezeleme ve kesme kuvvetleri teorik olarak analiz edilmiş, ikinci kısmanda kesme kuvvetlerinin ölçülmesinde kullanılan metodlardan bahsedilmiştir. Dinamometre nin tasarımı, kalibrasyonu ve yapılan deneyler üçüncü bölümde açıklanmış, son bölümde ise deneylerden elde edilen sonuçlar açıklanarak dinamometreye ait imalat resimleri ekde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A strain gage type milling machine dynamometer was designed to measure cutting forces created during milling. It is important toknow the forces for designing load carrying elements of machine tools and to find the power required for chip removing. Since there are a lot of parameters affecting chip removing, this is a handicap on the study of the subject. In the first part of the investigation milling and cutting forces were analysed theoretically. The methods to measure the forces were given in Chapter 2. In the third Chapter the design, the experiments for the Calibration of the dynamometer were given. The last Chapter was devoted to analysing the results. The related drawings were given in the Appendix.