Tarihi bir yapının enerji verimli aydınlatma dönüşümü: edirne italyan kilisesi ek binaları örneği
Energy efficient lighting transformation of a historic building: the example of the annex buildings of the italian church in edirne
- Tez No: 997712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE YILMAZ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim krizi ve hızla tükenen doğal kaynaklar, mimarlık ve yapı sektöründe sürdürülebilir tasarım stratejilerini bir tercih olmaktan çıkarıp zorunluluk haline getirmiştir. Dünya genelindeki enerji tüketiminin önemli bir payına sahip olan yapı stokunun enerji performansının iyileştirilmesi, günümüzün en öncelikli araştırma konularından biridir. Bu bağlamda, kent belleğinin ve kültürel mirasın vazgeçilmez bir parçası olan tarihi yapıların korunarak gelecek nesillere aktarılması süreci; modern konfor gereksinimleri ve enerji verimliliği hedefleriyle çakıştığında hassas bir denge gerektirmektedir. Özellikle yeniden işlevlendirilen tarihi yapılarda aydınlatma; sadece görsel bir ihtiyaç değil, aynı zamanda yapının mimari kimliğini, dokusunu ve atmosferini ortaya çıkaran, mekanın algılanmasını doğrudan etkileyen kritik bir tasarım parametresidir. Tarihi dokuya fiziksel müdahalenin kısıtlı olduğu bu tür yapılarda, yapının özgünlüğüne zarar vermeden enerji tüketimini minimize eden ve görsel konforu optimize eden bütünleşik çözümlerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Edirne'nin önemli kültür varlıklarından biri olan Edirne İtalyan Kilisesi yerleşkesindeki ek binaların, tarihi dokuya saygılı, enerji etkin bir aydınlatma sistemine kavuşturulması ve sistemin enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklarla karşılanabilmesinin araştırması bu tez çalışmasının temel amacıdır. Bu kapsamda ele alınan yapılar, Dialux Evo simülasyon programı aracılığıyla modellenerek mevcut aydınlatma performansları ve enerji tüketimleri detaylıca incelenmiştir. Mevcut durum analizlerinden elde edilen veriler ışığında, tarihi dokuyla uyumlu ve yüksek enerji verimliliğine sahip LED teknolojili armatürler kullanılarak görsel konfor standartlarını sağlayan yeni bir aydınlatma senaryosu geliştirilmiştir. Yüksek verimliliğe sahip LED teknolojili armatürler kullanılarak kurgulanan aydınlatma senaryolarıyla birlikte; yapılar ve peyzaj alanı için yıllık toplam aydınlatma enerjisi gereksinimi hesaplanmıştır. Önerilen aydınlatma tasarımının enerji sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla, DesignBuilder yazılımı kullanılarak yapıya entegre bir fotovoltaik (PV) sistem tasarlanmıştır. Fotovoltaik panellerin çatı yüzeyine entegrasyonu ve bahçe alanında farklı eğim açılarında konumlandırılması senaryoları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş; sistemin aylık ve yıllık bazda enerji üretim potansiyelleri irdelenmiştir. Gerçekleştirilen karşılaştırmalı analizler sonucunda, yapının konumu ve mimari kısıtları gözetilerek en verimli enerji üretimini sağlayan optimum kurulum senaryosu belirlenmiştir. Elde edilen simülasyon verileri, tasarlanan şebekeden bağımsız (off-grid) fotovoltaik sistemin ve belirlenen batarya kapasitesinin, yapıların aydınlatma kaynaklı yıllık enerji gereksiniminin tamamını karşılayacak potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Böylelikle, tarihi dokuya zarar vermeden uygulanan bütünleşik tasarım yaklaşımıyla; yapının aydınlatma enerjisi açısından dışa bağımlılığının ortadan kaldırılabileceği, kendi kendine yetebilen sürdürülebilir bir modele kavuşturulabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The global climate crisis and rapidly depleting natural resources have transformed sustainable design strategies in architecture and the construction sector from a preference into a necessity. Improving the energy performance of the building stock, which accounts for a significant share of global energy consumption, is one of today's priority research topics. In this context, the process of preserving historic buildings—indispensable parts of urban memory and cultural heritage—and transferring them to future generations requires a delicate balance when coinciding with modern comfort requirements and energy efficiency goals. Especially in adaptively reused historic buildings, lighting is not only a visual necessity but also a critical design parameter that reveals the architectural identity, texture, and atmosphere of the building, directly affecting the perception of the space. In such buildings where physical intervention on the historic fabric is limited, developing integrated solutions that minimize energy consumption and optimize visual comfort without compromising the building's authenticity is of great importance. The main aim of this study is to provide an energy-efficient lighting system respectful to the historic fabric for the annex buildings (school and outbuilding) within the Edirne Italian Church complex, one of Edirne's important cultural assets, and to analyze the feasibility of meeting the system's energy needs with renewable resources. Within this scope, the buildings were modeled using the Dialux Evo simulation software, and their existing lighting performances and energy consumptions were examined in detail. In light of the data obtained from the existing condition analyses, a new lighting scenario providing visual comfort standards was developed using high-energy-efficiency LED luminaires compatible with the historic texture. Together with the lighting scenarios devised using high-efficiency LED luminaires, the total annual lighting energy requirement for the structures and the landscape area was calculated. To ensure the energy sustainability of the proposed lighting design, a building-integrated photovoltaic (PV) system was designed using DesignBuilder software. Scenarios regarding the integration of photovoltaic panels onto the roof surface and their positioning at different tilt angles in the garden area were analyzed comparatively; the system's energy production potentials were scrutinized on a monthly and annual basis. As a result of the comparative analyses, the optimum installation scenario providing the most efficient energy generation was determined by considering the building's location and architectural constraints. The obtained simulation data indicate that the designed off-grid photovoltaic system and the determined battery capacity have the potential to meet the entire annual energy requirement arising from the lighting of the buildings. Thus, it has been demonstrated that through an integrated design approach applied without damaging the historic fabric, the building's external dependency in terms of lighting energy can be eliminated, and it can be transformed into a self-sufficient sustainable model.