Barınma amaçlı mobil mekanlarda enerji etkin aydınlatma sistemleri
Energy efficient lighting systems in mobile spaces for sheltering purposes
- Tez No: 849312
- Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca barınma ve dış etkenlere karşı korunma gereksinimi duymuştur. Bu sebeple geçmişten beri ilkel mimari örnekler; mağara, ağaç kovuğu, çadır gibi yapılar sürekli gelişip yenilenmiş ve toplumun ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermiştir. Ekolojik, toplumsal, bireysel ve teknolojik etkiler bu değişimi hızlandırmıştır. Özellikle Sanayi Devrimi sayesinde mimarlık disiplini gibi mekan kavramı da günümüze kadar birçok farklı bakış açısıyla, farklı işlevler için yorumlanmıştır. Artan nüfus ve değişen ihtiyaçlardan dolayı mekan kavramı çeşitlenmiş; mobil mekan kavramı ortaya çıkmış ve günümüze kadar süregelip gelişim göstermiştir. Konut sorunu ve barınma şekillerinin ilerlemesi doğrultusunda nitelikli bir iç mekan ve yaşam formu arayışlarına çözüm olarak kısıtlı mekanlarda maksimum işlev ön plana çıkarılmıştır. Doğal kaynakların aşırı ve hızlı tüketimi sonucu; günümüzde enerji korunumu zorunlu bir durum olmaktadır. Enerji tüketiminde, temel yaşama birimimiz olan konut sektörü, büyük bir paya sahiptir. Ancak kalıcı konutlarla karşılaştırıldığında mobil yapılar; yapım öncesi, yapım, kullanım- tüketim ve dönüştürme aşamaları boyunca daha az enerji harcamaktadır. Yapının kullanım sırasında tükettiği enerji miktarını azaltmak çeşitli teknik ve donanımlarla mümkün olmaktadır. Bu çalışmada; elektrik enerjisinin mekanı oluşturan elemanlardan aydınlatma üzerindeki tasarruf yöntemleri ele alınmış ve örnekler üzerinden incelenmiştir. Aydınlatmada enerji tasarrufu, aydınlatmanın kalitesini düşürmeden görsel konfor koşullarını sağlayarak yapılmalıdır. İyi bir aydınlatma, daha verimli aydınlatma aygıtları ile sağlanacağından; aynı aydınlık seviyesinin minimum enerji tüketimi ile gerçekleştirilmesi mümkündür. Doğru, verimli, etkin enerjili aydınlatma için gereken hususlardan bahsedilmiş ve enerji tasarrufu için dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı; mobil yapılarda iç mekanların, çevreye minimum etkili, iklimsel ve konumsal verilere uygun, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan, esnek kullanıma imkan sağlayan enerji etkin yapılar olarak tasarlanmasını mümkün kılmak ve tasarımcıların bu konuda farkındalık edinmesini sağlamaktır. Mobil yapıların tarihsel gelişim süreci içerisinde geçirdiği değişimler ve günümüzde kullanımı, buna bağlı olarak daha enerji etkin nasıl uygulanabileceğini araştırmak ve konuyla ilgili örnekleri irdelemek, belgelemektir. Çalışma kapsamında yurt içi ve yurt dışı altı farklı firmaya ait olan altı mobil mekan yapısı incelenmiştir. Farklı ülkelerden farklı mobil mekan seçimlerinin nedeni; çeşitli kültür ve coğrafyaların enerji üretimini ve tüketimini mobil yapılarda nasıl sağladığını görmek ve bu yapıları karşılaştırmak esastır. Örneklerde mekan tipi ve mobilite; kullanıcının istek ve gereksinimlerine göre değişiklik göstermektedir. Yapıların enerjiye bağımlılığı ve bunun çözümlerini analiz edilmiştir. Tez çalışması sürecinde nitel araştırma yöntemi izlenmiş, konuyla ilgili literatür taraması yapılmış; görsel, yazılı ve elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, human beings have needed shelter and protection against external factors. For this reason, primitive architectural examples from the past; structures such as caves, tree hollows, tents have constantly developed and renewed and have changed according to the needs of the society. Ecological, social, individual and technological influences have accelerated this change. Especially thanks to the Industrial Revolution, the concept of space, like the discipline of architecture, has been interpreted from many different perspectives and for different functions. The concept of space has diversified due to the increasing population and changing needs; the concept of mobile space has emerged and has continued and developed until today. In line with the housing problem and the progress of housing forms, maximum function in limited spaces has been emphasized as a solution to the search for a qualified interior space and life form. As a result of excessive and rapid consumption of natural resources; energy conservation is a mandatory situation today. The housing sector, which is our basic living unit, has a large share in energy consumption. However, compared to permanent dwellings; mobile structures consume less energy during the preconstruction, construction, use-consumption and transformation stages. It is possible to reduce the amount of energy consumed by the building during use with various techniques and equipment. In this study; saving methods of electrical energy on lighting, one of the elements that make up the space, are discussed and examined through examples. Energy saving in lighting should be done by providing visual comfort conditions without reducing the quality of lighting. Since good lighting will be provided with more efficient lighting devices; it is possible to realize the same level of illumination with minimum energy consumption. The issues required for correct, efficient, energyefficient lighting have been mentioned and the points to be considered for energy saving have been determined. The aim of this study is to make it possible to design the interiors of mobile buildings as energy efficient structures that have minimum impact on the environment, are suitable for climatic and spatial data, use renewable energy sources, allow flexible use, and to raise awareness of designers on this issue. To investigate the changes that mobile buildings have undergone in the historical development process and their use today, how they can be applied more energy efficient, and to examine and document examples on the subject. Within the scope of the study, six mobile space structures belonging to six different domestic and international companies were examined. The reason for different mobile venue choices from different countries; It is essential to see how various cultures and geographies provide energy production and consumption in mobile structures and to compare these structures. Examples include space type and mobility; It varies according to the user's wishes and requirements. The dependence of buildings on energy and its solutions have been analyzed. In the process of the thesis study, qualitative research method was followed, literature review was made on the subject; visual, written and electronic sources were utilized.