Oyunculuk eğitiminde hareket yöntemleri ve alternatif yöntem önerisi
The Movement methods in education of performance arts and the proposal of an alternative method
  1. Tez No: 99776
  2. Yazar: SİBEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUTKU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET“Oyunculuk Eğitiminde Hareket Yöntemleri Ve Alternatif Yöntem Önerisi”başlıklı doktora bitirme çalışması, oyuncunun eğitimi sırasında kendi enstrümanı olan bedenini etkili ve ifadeli kullanmasına yönelik, bedeninin özgürleşme sürecini kapsamayı amaçlar. Bu noktadan yola çıkarak hareket yöntemleri üzerine analiz çalışmaları yapan ve oyuncuya yöntem önerileri sunan Delsarte, Dalcroze, Schlemmer, Decraux ve Laban gibi isimlere ve kullandıkları metodlara değinilmiştir. Sahne üzerinde oyuncunun bilinçli devinimi olarak algılanan 'hareket' in gerçek hayatta istem dışı kullanılan 'hareket' ile gösterdiği paralellikler vardır. Bu da değişmez fiziksel ve bilimsel kuralları içerir. Hareketin oluşumunu sağlayan kas ve iskelet sisteminin işleyişini öğrenmek, aralarındaki bağıntıyı kavrayabilmek, oyuncunun eğitiminde ona esneklik ve dayanıklılık kazandırmak adına önemlidir. Ayrıca davranışın biyolojik kökenlerine de zemin hazırlar. Hareketler belli uyaranlara cevap verme mekanizması olarak düşünülürse, gelecek etkiye gösterilecek tepki olarak hareketin çözümlenmesi olanaklı hale gelir. Bu amaçla hareketin doğaçlaması yapılabilir ve hareket özgü rleştirilebilir. Hareket temel alınarak yapılan bir takım alıştırmalar, oyuncunun rolüne hazırlanırken kullandığı bir ifade yöntemi olarak ele ahnır. Bu ifade, bedenin en etkili biçimde kullanılmasıdır. Fiziksel temele dayalı aktiviteler gibi görünen ve ikinci bölümü kapsayan araştırmalar, aslında oyuncunun ruhsal anlamda rolüne girişine de basamak oluşturur. Hareketin aynı zamanda 'oylum', 'zaman' ve 'efor' kavramlarıyla olan ilişkisi de önemlidir. Oyuncunun bir hareketi yaparken etrafındaki boşlukla olan ilişkisini kavraması veya sahne üzerindeki ritmine, temposuna bağlı olarak zaman ile hareketini ilişkilendirebilmesi, yahut efor kullanımını bilinçli olarak yapabilmesi gereklidir. Hareketin sahne üzerinde davranışa dönüştüğü bilinmektedir. Çünkü duygu ve hareket arasındaki ilişki, ortaya davranış olarak çıkmaktadır. Hareket, fiziksel bir eylem olmaktan çıkarak ifade edici ve diğer insanlarla ilişki kurmasını sağlayan duyguya karşılık gelir. Kısacası, fiziksel olan içsel olana dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This PhD dissertation titled as“The Movement Methods in Education of Performance Arts and the Proposal of an Alternative Method”, aims at encompassing the process of freedom for one actor to effectively and expressively make use of his/her body as the basic instrument during his/her education. Derived from such a point, the study involves the methods most-used and proposed by such names as Delsarte, Dalcroze, Schlemmer, Decraux and Laban, who have accomplished various analyses on methods of movement and proposed new methods for actors to benefit from. The“movement”, which is perceived as the conscious motion of an actor on stage, bears certain characteristics as to parallel the involuntary“movement”in everyday life. This, on the other hand, involves invariable physical and scientific rules. Being able to learn the functioning of muscular and skeletal systems, both of which provide for movement to take place and to conceive of the relations in between, is important for an actors' education in the name of letting him/her earn flexibility and durability. On the other hand, it as well prepares for the biological basis of the specific behaviour. In case the movements are thought to be the reply mechanisms for specific stimulants, it becomes possible for the analysis of the behaviour as a reaction to the coming stimulus. In accordance, the movement can availed to be improvised and set free. Certain exercises based on movement are regarded as ways of an expression method used during the actors' preparation for the role. This expression refers to the most effective ways in using the body. The researches, which seem to be dependent upon physical terms and which are elaborately scrutinized in the second chapter, in fact constitute a step the actor has to take for emotional involvement within his/her role as well. The relationship between movement and the concepts of“volume”,“time”and“effort”is also important. An actor is required to have the ability to conceive of the relation of self with his/her surrounding void while accomplishing a movement; to relate time and movement as to accord the rhythm and tempo on stage; or to use his/her effort consciously. It is a known fact that movement is transformed into behaviour on stage; because the relationship between emotions and movement turn out to become behaviour in the end. The movement, then is to be relieved from being a mere physical action such that it can be attributed to an expressive emotion, which aids in building relations with other people. In short, what was once physical has become the internal in the end.