Tekstil desenlerinde kullanılan geometrik motifler, yüzey düzenlemeleri ve günümüz modasına yansıması
The Geometric motifs in the teaxtile patterns, the arrangements of surface and the reflection on this day fashion
- Tez No: 99775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN ÖZPULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET İnsanların duygu ve düşüncelerini belirtme istekleri ilkel çağ sonrasında biçimlerden yararlanma şeklinde başlamıştır. İnsan oğlu yaşadığı yerleri ve kullandığı eşyaları süsleme isteğini insanlık tarihinin başlangıcından bu yana ortaya koymuştur. Geometrik süslemeleri, dünyanın her uygarlığın sanatında görmekteyiz. Tarih öncesi çağlarda ve insanlığın bütün dekorasyon tarihi boyunca, çeşitli günlük eşya üzerinde geometrik motif ve kompozisyonları kullandığı bilinmektedir. Bunlar çoğunlukla, üçgen, kare daire, çizgi çeşitleri ve bunların kombinasyonlarıdır. Geometrik desenlerin, insanlığın ve süslemenin tarihinden bu yana yaygın uygulama alanı bulması, bu üslubun neden tercin edildiği, nereden geldiğini açıklamaya çalışan değişik görüşlerin doğmasına neden olmuştur. Bazıları, ilkel ve büyülü bir sistemin belirtileri olarak bakar. Dini, mistik ve benzeri türden kollektif arzuları anlatmanın yolu, soyut geometrik biçimler yaratmaktır. Diğer bir görüşe göre ise, teknik adını verdiğimiz sürecin bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülür. Yapısal yönüyle matematiksel ilişkiler oyunu olarak kabul edilen geometrik süslemenin içeriğiyle ilgilide değişik yorumlar vardır, bazıları, konuyu psikolojide, bazıları da sembolizm, ilkel büyü ve totem gibi davranış ya da sistemin belirtilerinde arar. Geometrik desenler, kumaşların tür, yaş ve tekniklerine bakılmaksızın motifleri ve yapıları ile desenleri sınıflandırma prensibiyle incelendi. Bu anlayışla geometrik kompozisyonlar üç ana başlık ve yirmi sekiz alt başlık altında incelendi. Geometrik desenler her dönem ve her uygarlıkta olduğu gibi günümüz tekstil moda trendlerinde de tüm ağırlığıyla süsleme öğesi olarak yer almaktadır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Desires of the man for expressing their emotions (feelings) and thoughts (ideas) started as the way of profit from the forms during the primitive age. Man has revealed the desire of decorating his living environment and articles since the beginning of the human history. We have seen the geometric decoration everywhere in the world eand the art of every civilisation. It has been known that geometric motifs and compositions were used on various daily articles in the prehistoric ages and during the all human decoration history. They have mainly been kinds of triangle, circle, line, and their combinations. That the geometric designs have found widespread application area during the human history and decoration history has caused to emerge various opinions trying to explain why this manner (from) preferred, and where it came from. Some consider that they are the signs of a primitive and bewitched system. The way of expressing dinimistic and similar kind of collective desires is to create abstract geometric forms (shapes). According to another opinion, it is considered that it has arisen as a result of the process that we gave its technical name. There are different interpretations concerning content of geometric decoration accepted as a performance of mathematical relations with its structural appearance. Some search the subject in psychology; some others in signs of the system or behaviour like symbolism, primitive magic and totem. Geometric designs have been examined by using design classification principle for their motifs and structures without attending to kind, age and technique of the fabrics. With this understanding, geometric compositions have been examined under three main tittle and twenty eight subtitle. Geometric designs, as well es they have been in all periods and every civilisation, are also present as decoration element with their all importance (significance) in textile fashion trends in our age. IV