Futuring urban digital twins: A participatory speculative workflow at the intersection of placemaking, heritage and data
Kent dijital ikizlerinin geleceğini kurgulamak: Mekân yapma, kültürel miras ve verinin kesişiminde katılımcı spekülatif bir iş akışı
- Tez No: 997763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM EVREN YANTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, post-dijital akıllı şehirlerde kentsel verilere dair alternatif tahayyüllerin spekülasyonunda farklı paydaşların katılımını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış bir katılımcı spekülasyon iş akışı önermektedir. Dijital mekan-yapma (digital placemaking) bağlamında çerçevelenen bu çalışma, bu araştırmanın vakası olan Kentsel Dijital İkizler (KDİ) aracılığıyla gerçekleşen yer-temelli hibrit etkileşimlere odaklanmaktadır. Keşifsel bir nitel tasarım süreciyle geliştirilen ve sonuçta ortaya çıkan 24 saatlik iş akışı ve eşlik eden araç kiti; tasarım kurgusu metodolojisini, destekleyici eleştirel veri ve eleştirel miras perspektifleriyle bütünleştirmektedir. Bu yaklaşım, KDİ ve veri odaklı şehircilik literatüründe tanımlanan sosyoteknik boşluğa katkı sunmayı amaçlamaktadır. Söz konusu iş akışı, İstanbul, Türkiye'de yüz yüze ve hibrit formatlarda yürütülen iki yinelemeli pilot çalışma aracılığıyla geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcı spekülatif tasarım ve veri odaklı şehircilik literatürüne üç yönden katkı sağlamaktadır: (1) yöntemsel olarak, araç kitinde kullanılan araçların, özellikle tasarım kartlarının ve veri yürüyüşlerinin değerlendirilmesiyle; (2) ampirik olarak, yinelemeli sürecin analiz edilmesi ve araçların, iş akışı yapısının ve içeriğin karşılaştırılmasıyla; ve (3) teorik olarak, miras ve veri üzerine eleştirel söylemin spekülasyonu nasıl temellendirebileceğinin ortaya konulmasıyla. Son olarak çalışma, proje bağlamı ve zaman kısıtlamalarına ilişkin sınırlılıkları ele almakta ve gelecekteki yinelemeler için önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a participatory speculation workflow designed to facilitate diverse stakeholder engagement in speculating alternative imaginaries of urban data in post-digital smart cities. Framed within the context of digital placemaking, the study focuses on place-based hybrid interactions mediated by Urban Digital Twins (UDTs). Developed through an exploratory qualitative research process, the resulting 24-hour workflow and accompanying toolkit integrate design fiction methodology with supporting critical data and critical heritage perspectives. This approach aims to address the sociotechnical gap identified in UDT and data-driven urbanism literature. The workflow was refined through two iterative pilot studies conducted in face-to-face and hybrid formats in Istanbul, Turkey. The findings contribute to participatory speculative design and data-driven urbanism literatures in three ways: (1) methodologically, by evaluating the tools employed in the toolkit, specifically design cards and data walks; (2) empirically, by analyzing the iterative workflow development process and comparing tools, workflow structure, and content; and (3) theoretically, by demonstrating how critical discourse on heritage and data can anchor speculation. Finally, the study addresses limitations related to project context and time constraints, providing directions for future research.