Relationship of mental health outcomes and health behavior in the Turkish population
Türk nüfusunda ruh sağlığı ve sağlık davranışı arasındaki ilişki
- Tez No: 997764
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
Özet
Arka plan: Ruh sağlığı probelmleri, Türkiye'nin sağlık sistemi için seneler sürdükçe artan bir problem olmuştur. Değiştirilebilir sağlık davranışlarının dünya çapında ruh sağlığını etkilediği bilinmektedir. Bununla birlikte, Türkiye'de bu ilişkileri araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, Türk yetişkinler arasında sağlık davranışları ve sosyodemografik faktörler ile depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Yöntemler: Depresyonun şiddeti, PHQ-8 ölçütü yardımıyla ölçülmüştür. İncelenen sağlık davranışları tütün kullanımı, alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitedir. Ki-Kare ve deskriptif istatistiksel testlerden yararlanılmıştır. Tüm örneklem (N = 21.444) tanımlayıcı istatistikler kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar: Tüm örneklemde (N = 21.444), katılımcıların %44,7'sinde yüksek düzeyde depresif semptomlar (PHQ-8 ≥ 2) ve %4,6'sında yüksek düzeyde klinik depresyon (PHQ-8 ≥ 10) görüldü. %10,3'ü ise şiddetli düzeydeydi (PHQ-8 ≥ 8). Sonuçlar, beslenme alışkanlıkları (p=.003) hariç, depresyonun şiddeti ile bireysel sağlık davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir (tüm p > 0,05). Kronik hastalığa sahip olmak daha yüksek depresyon şiddeti semptomlarıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir (p<.001) Sonuç: Türkiye'de, sağlıklı yaşam tarzlarının teşvik edilmesi ve ruh sağlığı hizmetlerinin uygun fiyatlı hale getirilmesi, halk sağlığı çalışmalarının odak noktası olmalıdır. Önleyici ruh sağlığı stratejileri oluşturulurken cinsiyet farklılıkları dikkate alınmalıdır. Ulusal düzeyde temsili veriler bilimsel bir şekilde sınıflandırılmalıdır. Sağlık davranışlarını ve bunların ruh sağlığıyla ilişkisini araştıran boylamsal çalışma tasarımlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Mental health is a major challenge to people and Turkey's health care system. Depression is one of the major causes of mental health disability in the country. The changeable health behaviors have been known to affect mental health worldwide. Nonetheless, there is limited research on investigating these relationships in Turkey. This study explores the correlation between health behaviors and sociodemographic factors and the level of depression among Turkish adults. Methods: The severity of depression was measured with the help of the Patient Health Questionnaire-8 (PHQ-8). The health behaviors that were looked at were tobacco use, binge drinking, dietary habits, and physical activity. Chi-Square tests and descriptive statistic methods were used. The entire sample (N = 21,444) was computed using descriptive statistics. Results: Among the entire sample (N = 21,444), 44.7% of the respondents had high levels of depressive symptoms (PHQ-8 ≥ 2), and 4.6% had high levels of clinical depression (PHQ-8 ≥ 10). Another 10.3% was in the severe range (PHQ-8 ≥ 8). The results showed that there were no statistically significant relationships between the severity of depression and individual health behaviors (all p > 0.05), except for the dietary habits (p=.003). Having any non-comunicable disease was strongly associated with higher depression severity symptoms (p <.001) Conclusion: In Turkey, promotion of healthy lifestyles and the affordability of mental health care should be the focus of public health efforts. Gender differences should be taken into account when it comes to creating preventive mental health strategies. Nationally representative data should be categorized in a scientific manner. Longtidunal study designs that investigate health behaviors and their relationship with mental health are desperately needed.