Katılım bankacılığı tercihini şekillendiren bireysel faktörler: Konya ili üzerine nicel bir inceleme
Individual factors shaping participation banking preferences: A quantitative study in Konya province
  1. Tez No: 997779
  2. Yazar: YİĞİT OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Bilim Dalı
Özet
1980'li yılların başında Özel Finans Kurumu ismi ile kurulan ve 2005 yılı sonunda yapılan düzenlemelerle 5411 sayılı Bankacılık Kanununa tabi olarak ismi Katılım Bankası olarak değiştirilen kurumlar, kamu sermayeli bankaların da sektöre girmesi ile birlikte ülkemizde günden güne büyümekte, pazar payı ve ürün çeşitliliği artmaktadır. 2025 yılı haziran sonu itibariyle, Türkiye genelinde konvansiyonel bankaların şube sayısı 9.097 iken, katılım bankalarının şube sayısı 1.498'a ulaşmıştır. Konya ili özelinde ise konvansiyonel banka şube sayısı 207 iken, katılım bankalarının şube sayısı 51'dir.Benzer biçimde 2025 yılı ilk altı aylık FinTürk verilerine göre, ülke genelinde katılım bankalarının topladığı fonların toplam fonlar içindeki payı %9,94 düzeyindeyken, bu oran Konya ilinde %17,86'e yükselmektedir. Kullandırılan fonlar açısından da ülke genelinde katılım bankalarının payı %7,85 iken, Konya ilinde bu oran %9,92 seviyesindedir. Bu göstergeler, Konya ilinde katılım bankacılığına yönelik talebin ülke ortalamasının üzerinde seyrettiğine işaret etmektedir. Konya ilinde konvansiyonel banka şubelerinin 118 tanesi merkez ilçelerde, 89 tanesi de merkez dışı ilçelerde faaliyet göstermektedir. Konya'da ilçe düzeyinde yalnızca Ereğli ve Akşehir'de toplam 3 katılım bankası şubesi bulunmaktadır. Katılım bankalarının ilçelerde şubeleşme ağı yeterli miktarda olmamasına rağmen, toplanan ve kullandırılan fonlar açısından bakıldığında rakamlar Katılım Bankacılığına ciddi talep olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Konya ilindeki söz konusu yüksek talebin dinamiklerini ve müşterilerin yönelimlerini analiz etmek amacıyla yürütülmüştür. İl genelinde katılım bankası hizmetlerini kullanan 404 katılımcı ile gerçekleştirilen online anket çalışmasından elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, Keşfedici Faktör Analizi (KFA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçları, çalışmanın temel iddialarını destekleyerek, katılım bankacılığı tercihlerinin tek bir nedene indirgenemeyeceğini ve müşterilerin çok boyutlu bir algı yapısına sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Established in the early 1980s under the name“Private Finance House”and renamed“Participation Bank”at the end of 2005 in accordance with Banking Law No. 5411, these institutions are growing day by day in our country, increasing their market share and product variety, especially with the entry of state-owned banks into the sector. As of the end of June 2025, the number of branches of conventional banks in Turkey reached 9.097, while the number of branches of participation banks reached 1.498. In Konya province specifically, the number of conventional bank branches was 207, while the number of participation bank branches was 51. Similarly, according to FinTürk data for the first six months of 2025, the share of funds collected by participation banks in total funds nationwide was 9.94%, while this rate increased to 17.86% in Konya province. In terms of disbursed funds, the share of participation banks nationwide was 7.85%, while in Konya province this rate was 9.92%. These indicators suggest that the demand for participation banking in Konya province is above the national average. In Konya province, 118 conventional bank branches operate in the central districts, and 89 are located in non-central districts. Within the borders of Konya province, there are only 3 participation bank branches, located in the districts of Ereğli and Akşehir. Despite the insufficient branch network of participation banks in the districts, the figures regarding collected and disbursed funds indicate a significant demand for participation banking.This study involved conducting an online survey with 404 customers from all participation banks across the province to investigate the factors influencing customer preferences. This study was conducted to analyze the dynamics of the aforementioned high demand in the province of Konya and customer preferences. Data obtained from an online survey of 404 participants using participation banking services across the province were analyzed using descriptive statistics, Exploratory Factor Analysis (EFA), and Multiple Linear Regression methods. The results support the study's main arguments, revealing that participation banking preferences cannot be reduced to a single cause and that customers exhibit a multi-dimensional perception structure.