Antrenör adaylarının mesleki kaygı ve kariyer planlama düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between professional anxiety and career planning levels of coach candidates
  1. Tez No: 997789
  2. Yazar: FATMA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, antrenörlük adaylarının mesleki kaygı düzeyleri ile kariyer planlama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören 226 kadın 201 erkek toplam 427 antrenör adayından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, ''Mesleki Kaygı Ölçeği'' ve ''Spor Bilimlerinde Öğrenim Gören Öğrencilerin Kariyer Planlama Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Betimleyici İstatistikler, Bağımsız Örneklemler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda mesleki kaygı ve kariyer planlama ile cinsiyet arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Mesleki kaygı ölçeği ile antrenörlük deneyimine sahip olma durumuna göre katılımcılar arasında anlamlı bir fark bulunmazken kariyer planlama ölçeği alt boyutlarında“kariyere yönelik inanç”alt boyutunda antrenörlük deneyimine sahip olma değişkenine göre anlamlı bir fark gözlenmiştir. Kariyer planlaması dersi alma durumuna göre kariyer planlama ölçeğinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak mesleki kaygı ölçeğinin“okul yönetimi merkezli kaygı”alt boyutunda, kariyer planlaması dersi alma durumuna göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların mesleki kaygı ölçeği ve kariyer planlama ölçeği alt boyutlarından aldıkları ortalama puanlar ile bölümü isteyerek seçme değişkenine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Mesleki kaygı ölçeği ile sınıf düzeyine göre yalnızca“Uyum Merkezli Kaygı”alt boyutunda anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. 1. sınıf öğrencileri 2. sınıf öğrencilerinden; 4. sınıf öğrencileri ise 2. ve 3. sınıf öğrencilerinden anlamlı düzeyde daha yüksek uyum merkezli kaygı yaşamaktadır. Kariyer planlama ölçeği ile sınıf düzeyine göre“Kariyer Farkındalığı”ve“Mesleki Farkındalık”alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 1. sınıf öğrencileri 2. ve 3. sınıf öğrencilerine; 4. sınıf öğrencileri ise 3. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek kariyer ve mesleki farkındalık düzeyine sahiptir. Mesleki kaygı ve kariyer planlama ölçeği arasında tüm alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to Decipher the relationship between the professional anxiety levels of coaching candidates and career planning levels. The research sample consists of 427 coaching candidates, including 226 women and 201 men, studying at the Faculty of sports sciences. In the study,“Personal Information Form”,“Professional Anxiety Scale”and“Career Planning Scale of Students Studying in Sports Sciences”were used as data collection tools. Descriptive statistics, Independent Samples T-Test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data. As a result of the study, it was determined that there is no significant difference between occupational anxiety, career planning and gender. Dec. While there was no significant difference between the participants and those who had coaching experience according to the occupational anxiety scale, a significant difference was observed in the“career-oriented belief”sub-dimension of the career planning scale according to the coaching experience Deciency variable. There was no significant difference found in the career planning scale according to the status of taking career planning courses. However, a significant difference was found in the“school management-centered anxiety”sub-dimension of the occupational anxiety scale according to the state of taking a career planning course. The average scores obtained by the participants from the occupational anxiety scale and career planning scale sub-dimensions show significant differences according to the voluntary selection variable of the department. It has been found that there is a significant difference between the occupational anxiety scale according to the grade level and only the“Compliance-Centered Anxiety”sub-dimension. 1. adaptation centered concerns of classroom students 2. it is significantly higher than the grade students; 4. adaptation-centered concerns of classroom students 2. and 3. it is significantly higher compared to classroom students. Significant differences were found between the career planning scale and the“Career Awareness”and“Professional Awareness”sub-dimensions according to the grade level. 1. students of the class, 2. and 3. higher career and professional awareness levels compared to classroom students; 4. students of the class, 3. she has higher career and professional awareness levels than the classroom students. It was concluded that there are significant and positive relationships between all the sub-dimensions of the occupational anxiety and career planning scale. Dec.