Yüzen odunsu malzemelerin sebep olduğu taşkınların önlenmesinde geçirgen mahmuzların etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of open spur dikes in preventing floods caused by driftwood
  1. Tez No: 997790
  2. Yazar: İSA CİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMERUL FARUK DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Taşkın, bir akarsu yatağına kapasitesinin üzerinde su gelmesi ve akarsu debisinin farklı nedenlerle artması sonucunda yataktan taşan suyun çevre bölgelerde oluşturduğu su baskınları olarak tanımlanır. Taşkınlar genellikle havzanın jeomorfolojik özellikleri ile arazi kullanımı ve akarsu yataklarına yapılan müdahalelerin karmaşık etkileşimi gibi faktörlerden kaynaklanır. Bu faktörler, yoğun ve uzun süreli yağışlar, toprağın su doygunluğuna yol açan hızlı kar erimesi, artan yüzey akış hızı ve yüzen cisimler gibi hidrometeorolojik tetikleyicilerle daha da artar. Taşkınlar sırasında sürüklenen odunlar nehir köprülerinde veya bentlerde tıkanmalara neden olabilir ve aşırı oyulmaya veya yakındaki alanların su basmasına neden olabilecek seviye yükselmelerine neden olabilir. Dere yatağı boyunca ağlar, ızgaralar, ayaklar ve açık kontrol barajları gibi yaygın tutma yapıları ile yüzen cisimlerin ve setimentin tuzaklanmasına yönelik önlemler alınmaktadır. Birçok araştırmacı bu yapıların tıkanması neticesinde oluşabilecek hususları araştırmaktadır. Bu tezde incelenen Geçirgen Mahmuz (GM) yapıları literatüre ilk kez sunulmuştur. Tez kapsamında GM'lerin, akarsularda akışa engel olabilen ve köprü ayağı gibi kesitlerde biriken odunsu malzemeleri yakalama özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla yürütülen deneylerde GM'lerin akım derinliklerinin değişimine ve taban oyulmalarına olan etkileri de incelenmiştir. GM'lerin farklı sayı, açı ve uzunluğa sahip deney dizileri, farklı kanal eğimi, debi ve odunsu malzeme akış senaryoları için deneysel olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, GM'lerin odunsu malzemeleri tuzaklama, köprüde akım derinliğini ve oyulmayı azaltma bakımından verimli sonuçlar sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A flood is defined as the inundation of adjacent floodplains resulting from the overflow of a river channel when increased discharge exceeds its carrying capacity. Floods typically emerge from the complex interaction between the basin's geomorphological characteristics and human-induced changes, such as land use patterns and anthropogenic channel modifications. These structural factors are compounded by hydrometeorological triggers, including intense and prolonged rainfall, rapid snowmelt leading to soil saturation, increased surface runoff velocity, and the accumulation of floating debris. Driftwood carried by floods can obstruct bridges and dams, triggering water level rises that result in severe erosion and flooding of nearby areas. Measures to trap debris and sediment are taken along the channel bed with common retention structures such as nets, grids, piers and open check dams. Many researchers investigate the potential consequences of blockages in these structures. The Open Spur Dikes (OSD) structures investigated in this thesis are introduced to the literature for the first time. The primary objective of the study is to examine the capability of OSDs to capture woody debris that can obstruct flow in rivers and accumulate at critical cross-sections such as bridge piers. Within the scope of the experimental program, the effects of OSDs on variations in flow depth and bed scour were also investigated. Experimental series involving OSDs with different numbers, angles, and lengths were tested under various channel slopes, discharges, and driftwood transport scenarios. The results demonstrate that OSDs provide effective performance in trapping woody debris and in reducing flow depth and scour at bridge locations.