A data-centric approach to mitigate visual hallucinations in large vision-language models
Büyük ölçekli görsel-dil modellerinde görsel halüsinasyonları azaltmak için bir yaklaşım
- Tez No: 997797
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük Dil Modellerin hızla gelişmesiyle, insanların bu modelleri kullanımı farklı bir noktaya evrilmiştir. Bu istekler daha derin çıkarımlar, zorlu hesaplamalar, grafik veya tablo yorumlama gibi yüksek maliyet gerektiren işlemlerdir. Bu işlemleri yürütebilmek için Büyük Görsel Dil Modelleri adı verilen, mimari açıdan daha gelişmiş bir versiyona ihtiyaç duyulmuştur. Fakat halihazırda var olan problemler, gelişmiş versiyonlarda da devam etmektedir. Ele alınan görsel halüsinasyon problemi literatürde, girdi olarak sunulan metinsel ve görsel bilgiye göre üretilen çıktıda tutarsızlık olması durumu olarak tanımlanmıştır. Görsel halüsinasyonların ortaya çıkmasındaki en büyük sebeplerden biri eğitim sırasında kullanılan verinin taraflı veya belirli bir grubun temsilinin az olmasından kaynaklıdır. Bu sorunu azaltmak için uygulanan çözümler çoğunlukla model seviyesinde olmakla birlikte, veri seçimi konusunda yapılan çalışmalar istenilen noktaya gelememiştir. Bu çalışmada, görsel halüsinasyonların azaltılması amacıyla yeni bir örneklem seçme yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem temelde, görsel ve metin etiket bilgisinin anlamsal benzerliği kullanarak daha dengeli örneklemler seçmeyi hedefler. Bu bağlamda, önerilen yöntem farklı örneklem boyutlarında, soru tiplerinde ve etiketleme yöntemlerinde incelenmiştir. Sonuçlar, literatürde yaygın bir şekilde kullanılan Rastgele Örnekleme yöntemiyle karşılaştırıldığında önemli gelişmeler elde etmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçların doğruluğu, istatiksel test yöntemleriyle onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of Large Language Models, the way people use these models has evolved. These demands involve deeper inferences, complex calculations, and costly operations such as interpreting graphs or tables. To perform these operations, a more architecturally advanced version, known as Large Visual Language Models, is needed. However, existing problems persist even in advanced versions. The visual hallucination problem under consideration is defined in the literature as a situation where there is an inconsistency in the output produced according to the textual and visual information presented as input. One of the biggest reasons for the emergence of visual hallucinations is the biased or under-representative use of a particular group in the data used during training. While solutions applied to reduce this problem are mostly at the model level, studies on data selection have not reached the desired attention. In this study, a new sampling method is proposed to reduce visual hallucinations. The proposed method fundamentally aims to select more balanced samples by using the semantic similarity of visual and textual label information. In this context, the proposed method has been examined in different sample sizes, question types, and labeling methods. The results show significant improvements when compared to the Random Sampling method, which is widely used in the literature. Furthermore, the accuracy of the results has been confirmed using statistical testing methods.