Okul öncesi öğretmen adaylarının deprem bilgisi ile afet bilinci arasındaki ilişki: 6 Şubat depremlerinden etkilenen iller ve İstanbul örneği
The relationship between earthquake knowledge and disaster awareness among preschool teacher candidates:A comparative study of provinces affected by the February 6 earthquakes and Istanbul
  1. Tez No: 997798
  2. Yazar: ERCAN TERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK DİLEK BAKANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeyleri ile afet bilinci algı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte öğretmen adaylarının afet bilinci algı düzeyleri ve deprem bilgi düzeylerinin; cinsiyet, öğrenim görülen üniversite, afet deneyimi yaşama durumu ve afet eğitimi alma durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi okul öncesi öğretmenliği bölümü son sınıfında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiş ve gönüllülük esasına göre araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Afet Bilinci Algı Ölçeği ve Deprem Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, iki kategorili bağımsız değişkenlere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi; üç ve daha fazla kategoriye sahip bağımsız değişkenlerin analizinde Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılık bulunması durumunda, farklılığın kaynağını belirlemek amacıyla uygun post-hoc çoklu karşılaştırma testlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca okul öncesi öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeyleri ile afet bilinci algı düzeyleri arasındaki ilişkinin durumunu belirlemek için Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Deprem bilgi düzeyinin afet bilinci algı düzeyi üzerindeki yordayıcı etkisini incelemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre okul öncesi öğretmen adaylarının afet bilinci algı düzeyleri ile deprem bilgi düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Deprem bilgi düzeyinin afet bilinci algı düzeyini anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının afet bilinci algı düzeylerinin ve deprem bilgi düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; buna karşın öğrenim görülen üniversite, afet deneyimi yaşama durumu ve afet eğitimi alma durumuna göre bazı boyutlarda anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, okul öncesi öğretmen adaylarının afet bilinci ve deprem bilgisi düzeylerinin öğretmen yetiştirme sürecinde ele alınması gereken önemli bir alan olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the earthquake knowledge levels and disaster awareness levels of preschool teacher candidates. In addition, the study investigates whether preschool teacher candidates' disaster awareness levels and earthquake knowledge levels differ significantly according to gender, university attended, experience of disaster exposure, and disaster education status. The research was conducted using a correlational survey design. The sample of the study consists of senior preschool teacher candidates enrolled during the 2025–2026 academic year at İstanbul Aydın University, İstanbul Medipol University, Marmara University, İnönü University, Kahramanmaraş Sütçü İmam University, and Adıyaman University. Participants were selected using criterion sampling, one of the purposive sampling methods, and were included in the study on a voluntary basis. Data were collected using a Personal Information Form, the Disaster Awareness Perception Scale, and the Earthquake Knowledge Scale. In the analysis of the data, descriptive statistics were used. The Mann–Whitney U test was applied to compare scale scores according to binary independent variables, while the Kruskal–Wallis H test was used for independent variables with three or more categories. When significant differences were identified between groups, appropriate post-hoc multiple comparison tests were conducted to determine the source of the differences. In addition, Spearman correlation analysis was performed to examine the relationship between earthquake knowledge levels and disaster awareness perception levels of preschool teacher candidates. Simple linear regression analysis was also conducted to examine the predictive effect of earthquake knowledge levels on disaster awareness perception levels. The findings of the study indicate that there is a positive and statistically significant relationship between preschool teacher candidates' disaster awareness perception levels and their earthquake knowledge levels. It was also found that earthquake knowledge levels significantly predict disaster awareness perception levels. While disaster awareness perception levels and earthquake knowledge levels did not differ significantly according to gender, significant differences were observed in certain dimensions according to the university attended, experience of disaster exposure, and disaster education status. These findings suggest that disaster awareness and earthquake knowledge levels of preschool teacher candidates constitute an important area that should be addressed within the teacher education process.