Şiirin bir öğretim tekniği olarak kullanılması
Use of poetry as a teaching technique
  1. Tez No: 99784
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ALTAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tez, Şiirin yabancı dil öğretiminde kullanılabilirliği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çalışmada, Şiir ve Yabancı Dil öğretimi arasındaki ilişki ve şiirsel metinlerin yabancı dil öğretiminde öğrencilerin özellikle okuma ve konuşma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılması sonucunda meydana gelebilecek gelişmenin saptanması amaçlanmaktadır. Giriş bölümünde çakmada uygulanacak yöntemler belirtilmekte ve tezin dil öğretimi açısından taşıdığı önem vurgulanmaktadır Şiirin bölümünde şiir dilinin taşıdığı özelikler ve günlük kullanım dilinden ayrıldığı noktalar üzerinde yoğunlaşdmaktadır. Materyal Secimi ve Değerlendirilmesi bölümünde sınıf içerisinde materyal olarak kullanılacak şiirsel metinlerin seçiminde uygulanacak kriterler sunulmaktadır. Sür ve Beceriler bölümünde ise şiirsel metinlerin dil öğreniminde dört ana becerinin nasıl kullanılacağına değinilmektedir. Deneyin özeti ve Sonuçların Değerlendirilmesi bölümlerinde şiirsel metinlerin dil öğretiminde kuUanılıruğını ölçmek için yapdan deneyin sonuçları ve elde edilen bulguların değerlendirilmesi yer almaktadır. Sonuç kısmında deney sonucunda elde edilen bulgulara dayanılarak Şiirin Yabancı Dil öğretiminde uygulanabileceği ve öğrenciler üzerinde olumlu etkileri olduğu açıklanmaktadır iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis focuses on the use of poetry in foreign language teaching. It is aimed to find out the relation between poetry and foreign language teaching and to detect the amount of improvement as a result of using poetry to improve reading and speaking skills of the students. In Introduction the methodology of the study and the significance of the study in terms of foreign language teaching is given. In Poetry the features of the peotic language and the points it differs from the daily use of language are handled. In Material Selection and Evaluation the criteria to be applied in choosing the poetic texts that are going to be used in the class is presented. In Poetry and Skills, the use of poetry to improve four main skills is explained. In the Summary of the Experiment and the Evaluation of Results the results of the experiment which is conducted to measure the applicability of poetic texts in foreign language teaching, its effects on the students and the evaluation of results are explained. In Conclusion it is concluded that poetry is applicable in foreign language teaching and it has positive effects on the students.