Türkiye'de işitsel medyanın sorun alanlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma: Yerel radyolar örneklemi
A research for determining the problem areas of audio media in Türkiye: Sample of local radios
- Tez No: 997868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNCAY ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yerel radyo yayıncılığının mevcut yapısını, karşılaştığı sorunları ve sürdürülebilirliğini nitel bir yaklaşımla incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, yerel radyoların ekonomik, teknolojik, yönetsel ve yasal boyutlarda yaşadığı zorlukları çok yönlü bir biçimde ortaya koymak ve bu zorlukların sektörel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren on yerel radyo çalışanı ve yöneticisiyle gerçekleştirilen görüşmeler, yerel radyoculuğun günümüzde karşı karşıya kaldığı temel yapısal sorunların derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve ekonomik, teknolojik, kurumsal ve düzenleyici faktörler ekseninde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, yerel radyoların reklam gelirlerindeki yetersizlik, resmî ilanlardan dışlanma, teknolojik altyapı eksiklikleri, profesyonelleşme ve kurumsallaşma yetersizlikleri, nitelikli personel eksikliği, sendikalaşma ve meslek birliği sorunları ile RTÜK düzenlemelerindeki belirsizlikler gibi çok boyutlu zorluklarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu sorunların, yerel radyoların ekonomik bağımsızlığını, yayın kalitesini, toplumsal etkisini ve demokratik iletişim işlevini zayıflattığı sonucuna ulaşılmış ve yerel radyo yayıncılığının sürdürülebilirliğini sağlamak için ekonomik destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, dijitalleşmeye uyumun hızlandırılması, mesleki eğitim ve kurumsal kapasitenin artırılması ve destekleyici medya politikalarının uygulanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the current structure of local radio broadcasting in Turkey, the challenges it faces, and its sustainability using a qualitative approach. The primary objective of the research is to comprehensively identify the difficulties local radio stations encounter in economic, technological, managerial, and legal dimensions and to assess the impact of these challenges on sectoral sustainability. The semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the study. Interviews conducted with ten local radio employees and managers operating in different regions of Turkey contributed to a deeper understanding of the fundamental structural problems facing local radio broadcasting today. The data were analyzed using thematic analysis and evaluated in terms of economic, technological, institutional, and regulatory factors. The findings reveal that local radio stations face multidimensional challenges, including insufficient advertising revenue, exclusion from official announcements, technological infrastructure deficiencies, lack of professionalization and institutionalization, shortage of qualified personnel, unionization and professional association issues, and uncertainties in RTÜK regulations. It was concluded that these problems weaken the economic independence, broadcast quality, social impact, and democratic communication function of local radio stations. Recommendations were made to ensure the sustainability of local radio broadcasting, including strengthening economic support mechanisms, accelerating adaptation to digitalization, increasing professional training and institutional capacity, and implementing supportive media policies.