Wasserstein distributionally robust optimization reformulations for wholesale and local energy market operations
Toptan ve yerel enerji piyasaları işlemleri için wasserstein dağılımsal olarak gürbüz optimizasyon reformülasyonları
  1. Tez No: 997885
  2. Yazar: TOLGA KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL TURAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM PEKER SARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Energy, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kesikli yenilenebilir enerji kaynaklarının (YEK) artan yaygınlığı, hem toptan hem de yerel elektrik piyasaları işlemlerine belirsizlik getirmekte ve YEK üretimindeki dağılım belirsizliğine karşı dayanıklı karar alma çerçevelerini gerekli kılmaktadır. Bu tez, çoklu piyasa katmanlarında piyasa dengeleme ve teklif verme problemleri için yeni Wasserstein dağılımsal olarak gürbüz optimizasyon reformülasyonları geliştirmektedir. Bu reformülasyonlar, fiziksel ve istatistiksel destek bilgilerinden yararlanan Wasserstein belirsizlik kümeleri üzerinde dağılımsal olarak gürbüz amaç fonksiyonlarını, olasılık kısıtlamalarını ve gazete satıcısı modeli türü karar problemlerini kapsamaktadır. Toptan piyasa düzeyinde, geleneksel enerji santrallerinin taahhüt ve dağıtım kararlarının merkezi olarak belirlendiği iletim ağları için, kesikli YEK belirsizliğini içeren birim taahhüt tabanlı dağılımsal olarak gürbüz bir piyasa dengeleme problemi formüle edilmiştir. Yerel enerji piyasası düzeyinde, gerçek zamanlı ölçümler ile belirsiz YEK üretimi arasında doğrusal bir eşleme sağlayan kayıplı doğrusal AC güç akışı yaklaşımıyla desteklenen, radyal dağıtım ağları için optimal güç akışı tabanlı dağılımsal olarak gürbüz bir piyasa dengeleme modeli geliştirilmiştir. Son olarak, yerel enerji piyasası düzeyinde, iki fiyatlı gerçek zamanlı dengesizlik uzlaşma mekanizması altında, kesikli YEK üreticileri için, uzlaşmayı dikkate alan, dağılımsal olarak gürbüz gün-öncesi teklif çerçevesi önerilmiştir. Ayrıca, teklif güvenilirliğini artırmak için belirsizliği dikkate alan gün-öncesi fiyatların etkisini de içeren daha kapsamlı bir formülasyon da önerilmiştir. Teklif çerçevesi, arz ve maliyetle ilgili belirsizlikler için ayrılabilir Wasserstein belirsizlik modellemesine izin vermekte ve hem toptan hem de yerel enerji piyasalarına uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing penetration of intermittent renewable energy sources (RESs) introduces substantial uncertainty into both wholesale and local electricity markets, necessitating decision-making frameworks that are robust against distributional ambiguity. This thesis develops novel Wasserstein distributionally robust optimization reformulations for market clearing and bidding problems across multiple market layers. These reformulations encompass distributionally robust objective functions, chance constraints, and newsvendor-type decision models over Wasserstein ambiguity sets exploiting physical-and-statistical support information. At the wholesale market level, a unit commitment-based distributionally robust market clearing problem including intermittent RES uncertainty is formulated for transmission networks, in which commitment and dispatch decisions for conventional power plants are determined centrally. At the local energy market level, optimal power flow-based distributionally robust market clearing model is developed for radial distribution networks, supported by a novel lossy linearized AC power flow approximation that enables a linear mapping between real-time measurements and uncertain RES generations. Lastly, at the local energy market level, a settlement-aware newsvendor-based distributionally robust day-ahead bidding framework is proposed for intermittent RES producers under a two-price real-time imbalance settlement mechanism. To enhance bid trustworthiness, an extended formulation incorporating the effect of uncertainty-aware day-ahead prices is proposed, as well. The bidding framework admits separable Wasserstein ambiguity modeling for supply- and cost-related uncertainties and is applicable to both wholesale and local energy markets.