Yarı asma döner kulaklı pullukları hidrolik katlamalı asma tippulluklara çevirme olanağı
The convertion possibility of semi-mounted reversible moldboard ploughs to hydraulic folded mounted ploughs
- Tez No: 997889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tarımsal üretimin ilk basamağı olan toprak işlemede; pulluk, kültivatör, diskaro, tırmık gibi belli başlı tarım makineleri kullanılmaktadır. Ancak bunların başında pulluk gelmektedir. Pulluk, sertleşen ve sıkılaşan toprağın devrilerek kabarmasını, hava almasını ve toprağın elverişli olmasını sağlayan toprak işleme makinesidir. Toprak işlemede toprağın tesviyesini bozmamak amacıyla döner kulaklı pulluklar kullanılmaktadır. Bu pulluklar traktöre asma, yarı asma, ve çekme şeklinde bağlanmaktadır. Yarı asma döner kulaklı pulluklar asma tip döner kulaklı pulluklara göre trafikte yol güvenliğini tehlikeye sokmakta ve tarlada tarla sonu dönüş süreleri daha fazla zaman almaktadır. Ayrıca yarı asma döner kulaklı pulluklar, yapılarında daha fazla hidrolik sistem elemanları bulundurduğundan asma tip döner kulaklı pulluklara göre daha maliyetli olmaktadırlar. Bu tez çalışması kapsamında, Solidworks tasarım programı kullanılarak 5 ve 6 gövdeli farklı kulak büyüklüklerindeki döner kulaklı pulluklar tasarlanarak pullukların ağırlık merkezleri belirlenmiştir. Traktörün üç nokta asma düzenine hidrolik katlama olmadan bağlanan pullukların traktörün aks yüklerine olan etkileri moment hesabı yapılarak belirlenmiştir. Traktörlerin arka aks noktasına göre yapılan moment hesabında, seçilen çeşitli traktörlerin test raporlarından elde edilen traktör ağırlık merkezi, traktör aks mesafesi, pulluk ağırlığı, traktör ağırlığı ve pulluk ağırlık merkezi dikkate alınmıştır. Daha sonra tasarlanan pulluklara çatılarının uygun yerinden katlama yapılarak traktörlere bağlandığında traktörlerin aks yüklerine olan değişimleri incelenmiş ve ön aks yüklerinin OECD Kod 2 yönetmeliğindeki değerleri sağlayıp sağlayamadığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In tillage, which is the first step of agricultural production; certain agricultural machines such as ploughes, cultivators, discharrows, rakes are used. However, the plough is at the beginning of these. The plough is a tillage machine that allows the hardened and tightened soil to topple over, take in air and make the soil more favorable. In tillage, reversible mouldboard ploughs are used to maintain proper land leveling. These ploughs can be mounted to the tractor in mounted, semi-mounted, or trailed configurations. Compared to mounted reversible mouldboard ploughs, semi-mounted reversible mouldboard ploughs pose greater risks to road safety during transport and require longer headland turning times in the field. In addition, since semi-mounted reversible mouldboard ploughs incorporate more hydraulic system components in their design, they are more costly than mounted rotary moldboard ploughs. Using the SolidWorks design software, 5 and 6 bottom reversible mouldboard ploughs with different mouldboard sizes were designed, and their centers of gravity were determined. The effects of ploughs mounted to the tractor's three-point hitch system without hydraulic folding on the tractor's axle loads were analyzed by moment calculation. In the moment calculations carried out with respect to the tractor's rear axle point, parameters such as the tractor center of gravity (obtained from the test reports of selected tractors), tractor wheelbase, plough weight, tractor weight, and plough center of gravity were taken into account. Subsequently, when the designed ploughs were mounted to the tractors by folding from appropriate points of their frames, the variations in tractor axle loads were examined, and it was verified whether the front axle loads complied with the limits specified in OECD Code 2 regulations.