Sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışan iş tatmini üzerindeki etkisi: Havacılık sektöründe bir inceleme
The effect of sustainable human resource management practices on employee job satisfaction: An investigation in the aviation sector
  1. Tez No: 997890
  2. Yazar: AYŞENUR ÜLKEBAŞ BÜYÜKYAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
SİKY uygulamaları, çalışanların fiziksel, psikolojik ve sosyal refahını gözetirken; adalet, kapsayıcılık, öğrenme odaklılık ve çevresel sorumluluğu da içeren bütüncül bir bakış açısı getirir. Bu yaklaşım, yalnızca işveren markasını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çalışanların örgüte olan bağlılıklarını, tatmin düzeylerini ve motivasyonlarını da önemli ölçüde artırır. Bu noktada sürdürülebilir insan kaynakları yönetiminin havacılık sektörüyle kesişimi, daha da kritik hale gelir. Nitelikli personelin kaybı yalnızca bireysel bir eksilme değil; o pozisyonun kazandırılması için yapılan eğitim yatırımlarının, kurumsal hafızanın ve deneyimin de kaybı anlamına gelir. Üstelik bu tür kayıplar, sektörde doğrudan operasyonel aksaklıklara, güvenlik zafiyetlerine ve maliyet artışına neden olabilir. Bu nedenle, insan kaynağı yönetiminin sürdürülebilirlik ilkeleriyle entegre edilmesi, havacılık sektöründe yalnızca bir tercih değil, zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda hazırlanan çalışmada, sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi (SİKY) uygulamalarının çalışan iş tatmini üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kuramsal çerçevede, sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi; sadece çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliği değil, aynı zamanda çalışanların fiziksel, sosyal ve psikolojik refahını gözeten, uzun vadeli insan gücü yönetim stratejilerini içeren bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları, sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle, çalışma koşulları ve insani düzenlemeler, çalışanların geliştirilmesi, toplumsal duyarlılık ve ekolojik yönelim, sürdürülebilir istihdam ve sunulan ekonomik imkânlar gibi alt boyutların iş tatmini düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir. Çalışma hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de havacılık sektöründeki sürdürülebilir insan kaynakları uygulamalarının geliştirilmesi adına işletmelere rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir insan kaynakları uygulamalarının kurumsal bağlılık, verimlilik ve uzun vadeli personel istikrarı açısından taşıdığı stratejik öneme dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
SHRM practices adopt a holistic viewpoint that considers employees' physical, psychological, and social well-being, while also encompassing fairness, inclusivity, a learning orientation, and environmental responsibility. This approach not only strengthens the employer brand but also significantly enhances employees' organizational commitment, satisfaction levels, and motivation. At this juncture, the intersection of sustainable human resources management with the aviation sector becomes even more critical. The loss of qualified personnel is not merely an individual reduction; it also signifies the loss of training investments made to acquire that position, corporate memory, and experience. Moreover, such losses can directly lead to operational disruptions, safety vulnerabilities, and increased costs within the sector. For this reason, integrating human resource management with sustainability principles has become not merely an option but a necessity in the aviation sector. In this context, the present study examines the impact of sustainable human resources management (SHRM) practices on employee job satisfaction. Within the theoretical framework, sustainable human resources management has been approached as a holistic perspective that includes long-term human capital management strategies, considering not only environmental and economic sustainability but also the physical, social, and psychological well-being of employees. The research findings indicate that sustainable human resources management practices have a significant and positive effect on employee job satisfaction. Specifically, it has been determined that sub-dimensions such as working conditions and humane arrangements, employee development, social awareness and ecological orientation, sustainable employment, and provided economic opportunities influence job satisfaction levels. This study aims to contribute to both academic literature and to guide businesses in the aviation sector regarding the development of sustainable human resources policies. In this regard, attention has been drawn to the strategic importance of sustainable human resources practices in terms of organizational commitment, productivity, and long-term personnel stability.