İç hava ortamının bakteriyel yükünün değerlendirilmesi: bir üniversite yemekhanesi örneği
İç Hava Ortamının Bakteriyel Yükünün Değerlendirilmesi: Bir Üniversite Yemekhanesi Örneği
  1. Tez No: 997888
  2. Yazar: NURŞEN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY DEMİRCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kapalı ortamlarda iç hava kalitesinin önemli bir bileşeni olan mikrobiyal yükün değerlendirilmesi amaçlanmış ve bir üniversite yemekhanesi örnek alan olarak ele alınmıştır. Toplu kullanım alanları arasında yer alan yemekhaneler; yüksek kişi yoğunluğu, sürekli insan sirkülasyonu ve gıda faaliyetleri nedeniyle biyoaerosol oluşumu açısından riskli ortamlar olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, çalışma kapsamında iç ortam havasında bulunan toplam bakteri yükü belirlenerek, olası sağlık risklerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, iç ortam havasındaki mikroorganizmaların belirlenmesi amacıyla pasif örnekleme yöntemi (sedimentasyon yöntemi) kullanılmıştır. Hava örnekleri farklı zaman dilimlerinde alınmış ve uygun besiyerlerinde inkübasyona bırakılmıştır. Elde edilen koloni sayıları Omeliansky formülü kullanılarak koloni oluşturan birim/metreküp (KOB/m³) cinsinden hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, iç ortam mikrobiyal yükünün ortam koşulları, kişi yoğunluğu ve havalandırma durumu ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışma sonuçları, üniversite yemekhanelerinde mikrobiyal hava kalitesinin düzenli olarak izlenmesinin gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, uygun havalandırma sistemlerinin kullanılması, hijyen uygulamalarının artırılması ve periyodik mikrobiyolojik ölçümlerin yapılmasının çalışanlar ve kullanıcılar açısından oluşabilecek biyolojik risklerin azaltılmasında önemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, iç ortam hava kalitesinin değerlendirilmesine yönelik literatüre katkı sağlamanın yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına bilimsel bir veri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate microbial load, a significant component of indoor air quality in enclosed spaces, using a university cafeteria as a sample. Cafeterias, being public spaces, are considered risky environments in terms of bioaerosol formation due to high occupancy, continuous human circulation, and food-related activities. In this context, the study aimed to determine the total bacterial load in the indoor air and to assess potential health risks from an occupational health and safety perspective. In the study, a passive sampling method (sedimentation method) was used to determine the microorganisms in the indoor air. Air samples were taken at different time intervals and incubated in appropriate culture media. The obtained colony numbers were calculated in terms of colony-forming units/cubic meter (CFU/m³) using the Omeliansky formula. The findings showed that the indoor microbial load is directly related to environmental conditions, occupancy, and ventilation status. The study results highlight the need for regular monitoring of microbial air quality in university cafeterias. Furthermore, it was concluded that the use of appropriate ventilation systems, increased hygiene practices, and periodic microbiological measurements play an important role in reducing biological risks for employees and users. This study contributes to the literature on the evaluation of indoor air quality and provides scientific data for occupational health and safety practices.