Yeni nesil küresel grafitli dökme demir yüzeyinde termoreaktif difüzyon yöntemi ile molibden karbür kaplamaların eldesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of molybdenum carbide coatings on the surface of next-generation noduler graphite cast iron using the thermoreactive diffusion method
  1. Tez No: 997898
  2. Yazar: GÖRKEM HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yeni nesil küresel grafitli dökme demir numunelerin yüzeylerine termoreaktif difüzyon (TRD) yöntemi ile molibden esaslı kaplamalar gerçekleştirilmiş ve kaplamaların malzemenin özellikleri üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Dökme demir malzemeler, özellikle yüksek sıcaklık ve aşındırıcı ortamlarda çalıştıklarında sınırlı performans sergileyebilmektedir. Bu nedenle, yüzey mühendisliği uygulamaları ile bu tür malzemelerin kullanım ömürlerinin uzatılması ve performanslarının artırılması mühendislik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, TRD yöntemi kullanılarak yeni nesil küresel grafitli dökme demir yüzeyinde oluşturulan molibden kaplamaların, malzemenin sertlik, korozyon gibi kritik özelliklerine olan katkısını ortaya koymaktır. Bu amaçla yeni nesil küresel grafitli dökme demir yüzeyine TRD yöntemi ile 1000 °C ve 1100 °C sıcaklıklarda, farklı sürelerde (1–3–5 saat) molibden esaslı kaplamalar elde edilmiştir. Elde edilen kaplama tabakalarının esas olarak Mo₂C, Fe₃Mo₃C ve FeMo₃C gibi Mo-bazlı karbür fazlarından oluştuğu ve sıcaklık ile süre arttıkça bir oksit içerikli faz oluşumlarının arttığı tespit edilmiştir. Kaplama kalınlığı işlem sıcaklık ve süre artışı ile belirgin biçimde artmıştır. En yüksek yüzey sertlikleri 1100 °C'de 3–5 saat işlem gören numunelerde (~1800 HV) elde edilmiştir. Korozyon deneyleri Mo kaplamanın optimizasyonlarının yapılması durumunda yeni nesil küresel grafitli dökme demirin korozyon direncini arttırabilme potansiyeli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, molybdenum-based coatings were deposited on the surface of next generation spheroidal graphite cast iron samples using the thermoreactive diffusion (TRD) technique, and the impact of these coatings on the properties of the material was explored in depth. Cast iron materials have low performance, particularly when working under high-temperature and corrosive conditions. As such, enhancing the service life and performance of such materials through surface engineering techniques is of high significance from an engineering point of view. The primary aim of this research is to demonstrate the role of molybdenum coatings, deposited on the surface of new generation spheroidal graphite cast iron using the TRD technique, in enhancing critical properties such as hardness and corrosion resistance of the material. To achieve this, molybdenum-based coatings were deposited on the surface of new generation spheroidal graphite cast iron using the TRD technique at temperatures of 1000 °C and 1100 °C for various periods of time (1-3-5 hours). It was observed that the deposited coating layers were dominated by Mo-based carbide phases such as Mo₂C, Fe₃Mo₃C, and FeMo₃C, and that the presence of an oxide-containing phase increased with temperature and time. The thickness of the coating was found to increase substantially with the increase in the processing temperature and time. The maximum surface hardness was found in the samples processed at 1100 °C for 3-5 hours (~1800 HV). The results of the corrosion experiments revealed that the optimal Mo coating could help improve the corrosion resistance of next-generation spheroidal graphite cast iron.