Comparison of [18F]FDG with 18F-labeled amino acids for pet imaging of breast cancer
[18F]FDG ile 18F‑işaretli amino asitlerin meme kanserinin pet görüntülemesinde karşılaştırılması
- Tez No: 997961
- Danışmanlar: PROF. DR. JONATHAN E. MCCONATHY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Alabama At Bırmıngham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
Özet
Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), östrojen reseptörü, progesteron reseptörü ve insan epidermal büyüme faktörü reseptör‑2 (HER2) geninin aşırı ekspresyonunun bulunmaması ile tanımlanır. TNBC'nin görüntülenmesinde en yaygın kullanılan pozitron emisyon tomografisi (PET) izleyicisi, glukoz analoğu 2‑deoksi‑2‑[18F]‑floro‑D‑glukozdur (FDG). Ancak FDG'nin primer ve metastatik beyin tümörlerini görüntülemedeki kullanımı, normal beyin dokusunda ve bazı inflamatuar süreçlerde görülen yüksek FDG tutulumuyla sınırlıdır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) de nüks malignite ile tedavi etkisini ayırt etmede kısıtlılıklar gösterir. FDG'ye kıyasla normal beyinde ve inflamasyonda daha düşük tutulum gösteren radyoaktif işaretli amino asitler, kanser hücrelerindeki artmış amino asit taşınmasını ve bozulmuş metabolik yolları hedefleyerek bu sınırlamaları aşma potansiyeline sahiptir. Yöntemler: [18F]MeFAMP, [18F]Fluciclovine, [18F]AFETP ve [18F]FDG izleyicileri; 4T1 fare modeli ve BCM3936 hasta kaynaklı ksenograft (PDX) modeli kullanılarak küçük hayvan PET/BT incelemeleriyle karşılaştırıldı. PET görüntülerinden elde edilen veriler analiz edilerek Standardize Tutulum Değerleri (SUV) ile Tümör/Beyin ve Tümör/Kas oranları hesaplandı. Bulgular: 4T1 fare modelinde MeFAMP, 7,29 ± 2,3'lük Tümör/Beyin SUV oranıyla en yüksek değeri gösterdi; sırasıyla AFETP (4,98 ± 1,2), Fluciclovine (3,33 ± 1,2) ve FDG (0,88 ± 0,4) daha düşük değerler sergiledi. Aynı modelde Tümör/Kas oranı açısından MeFAMP (3,01 ± 1,1) ilk sırada yer alırken AFETP (1,68 ± 0,4), Fluciclovine (1,67 ± 0,5) ve FDG (1,24 ± 0,5) daha geride kaldı. BCM3936 PDX modelinde ise en yüksek Tümör/Beyin SUV oranı AFETP'de gözlendi (6,75 ± 2); ardından Fluciclovine (2,92 ± 0,7), MeFAMP (2,64 ± 0,9) ve FDG (0,67 ± 0,3) sıralandı. Aynı modelde Tümör/Kas oranı MeFAMP'ta en yüksek çıktı (4,24 ± 1,1); ardından FDG (2,34 ± 1,1), AFETP (1,92 ± 0,4) ve Fluciclovine (1,12 ± 0,3) geldi. Sonuç : MeFAMP, AFETP ve Fluciclovine, bu meme kanseri modellerinde FDG'ye kıyasla daha elverişli tümör görüntüleme özellikleri sergilemiştir. Amino asit izleyicilerinde gözlenen yüksek Tümör/Beyin ve Tümör/Kas oranları, beyin ile ekstrakraniyal metastazların görüntülenmesinde avantaj sağlayabilir ve bu ajanların TNBC'de daha kapsamlı değerlendirmelerini destekler.
Özet (Çeviri)
Triple-negative breast cancer (TNBC) are identified by their lack of estrogen re-ceptor, progesterone receptor, and overexpression of human epidermal growth factor re-ceptor 2-gene. The glucose analog, 2-deoxy-2-[18F]-fluoro-D-glucose (FDG) is the most often utilized PET tracer for imaging TNBC. The use of FDG for imaging primary and metastatic brain tumors is limited by high FDG uptake in normal brain tissue and some forms of inflammation. Also, MRI brain imaging methods have limitation in determining the differentiation between recurrent malignant and treatment effect. Radiolabeled amino acids (AAs), which have a lower uptake in normal brain and inflammation compared to FDG, can be used to target increased amino acid transport, and altered metabolic pathways in cancer cells. Methods: The PET tracers [18F]MeFAMP, [18F]Fluciclovine, [18F]AFETP and [18F]FDG were compared through small animal PET/CT studies in a mouse model and a human model of breast cancer. The data from the PET imaging experiment analyzed and calculated SUVs (Standardized Uptake Value) and Tumor to Brain and Tumor to Muscle (Background) ratios to evaluate and compare the 18F-labeled amino acid PET tracers. Re-sults: In the 4T1 mouse model, the highest tumor to brain SUV ratio was observed with MeFAMP (7.29 ± 2.3), followed by AFETP (4.98±1.2), Fluciclovine (3.33 ±1.2), and FDG iv (0.88 ±0.4), respectively, and in the PDX BCM3936 model, the highest tumor to brain SUV ratio was observed with AFETP (6.75±2), followed by Fluciclovine (2.92±0.7), MeFAMP (2.64±0.9) and FDG (0.67±0.3), respectively. In the 4T1 mouse model, the high-est tumor to muscle SUV ratio was observed with MeFAMP (3.01± 1.1), followed by AFETP (1.68±0.4), Fluciclovine (1.67 ±0.5), and FDG (1.24 ±0.5), respectively, and in the PDX BCM3936 model, the highest tumor to muscle SUV ratio was observed with MeFAMP (4.24±1.1), followed by FDG (2.34±1.1), AFETP (1.92±0.4), and Fluciclovine (1.12±0.3), respectively. Conclusion: MeFAMP, AFETP, and Fluciclovine have favorable tumor imaging properties in these breast cancer models compared to FDG. The higher Tu-mor to Brain and Tumor to Muscle ratios for the amino acids may be advantageous for imaging brain and extracranial metastases and support further evaluation of these agents in breast cancer.