İş yeri nezaketsizliğinin örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi: Özel güvenlik görevlileri ve ofis çalışanları arasındaki farklılaşmanın araştırılması
The effect of workplace incivility on organizational commitment and organizational identification: A comparative study of private security guards and office workers
- Tez No: 997960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iş yeri nezaketsizliğinin örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkilerini incelemektedir. İş yeri nezaketsizliği, çalışanlar arasındaki etkileşimi olumsuz yönde etkileyerek örgüt içindeki iş birliğini ve dayanışmayı zedeleyen bir faktör olarak ele alınmaktadır. Nezaketsiz davranışlar, çalışanların motivasyonunu ve iş performansını azaltabilir, psikolojik baskıyı artırarak bireylerin kuruma olan bağlılıklarını zayıflatabilir. Bu bağlamda, çalışmada özel güvenlik görevlileri ile ofis çalışanlarının iş yeri nezaketsizliği algılarının farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiş ve bu değişkenin örgütsel bağlılık ile örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, veriler anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, iş yeri nezaketsizliğinin örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. İş yeri nezaketsizliği arttıkça, çalışanların örgütlerine olan bağlılıkları ve özdeşleşme seviyeleri azalmaktadır. Ayrıca, özel güvenlik görevlileri ile ofis çalışanları arasında iş yeri nezaketsizliği algısı açısından belirgin farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, insan kaynakları yönetimi ve örgütsel davranış alanlarında iş yeri nezaketsizliğinin etkilerini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Daha saygılı ve destekleyici bir iş ortamı oluşturmak, çalışanların bağlılığını ve performansını artırarak işletmeler için olumlu sonuçlar doğuracaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of workplace incivility on organizational commitment and organizational identification. Workplace incivility is considered a factor that negatively affects interpersonal interactions among employees, thereby undermining cooperation and solidarity within the organization. Uncivil behaviors can diminish employees' motivation and job performance, increase psychological pressure, and ultimately weaken their commitment to the organization. In this context, the study evaluates whether perceptions of workplace incivility differ between private security personnel and office workers, and comparatively analyzes the effects of this variable on organizational commitment and organizational identification. A quantitative research method was employed, data were collected through a survey, and analyzed using the SPSS software. The findings reveal that workplace incivility has a significant and negative impact on both organizational commitment and organizational identification. As workplace incivility increases, employees' levels of commitment and identification with their organization decrease. Additionally, significant differences were found between private security personnel and office workers in terms of their perceptions of workplace incivility. The results of this study highlight the need to develop strategies in the fields of human resource management and organizational behavior to mitigate the effects of workplace incivility. Creating a more respectful and supportive work environment can enhance employee commitment and performance, leading to favorable outcomes for organizations.