Örgüt kültürünün çalışanın motivasyonu üzerine etkileri
Effects of organizational culture on employee motivation
- Tez No: 997962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENTÜRK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Örgüt kültürü, örgüt üyeleri tarafından paylaşılan ve çalışanların algılarını, tutumlarını ve davranışlarını yönlendiren değerler, inançlar, normlar, sembollerden oluşan bütüncül bir sistemdir. Bu sistem örgüte kimlik kazandırmakta ve aynı zamanda çalışanların iş ortamını nasıl algıladıkları, örgütsel süreçleri nasıl yorumladıkları ve bu süreçlere ne ölçüde uyum sağladıkları üzerinde belirleyici bir sosyal yapı olarak işlev görmektedir. Günümüz işletmelerinde örgüt kültürü yalnızca kurum kimliğini şekillendiren bir yapı değil, aynı zamanda çalışanların iş tatmini ve motivasyon düzeylerini doğrudan etkileyen stratejik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. İş tatmini, çalışanların iş ortamına yönelik algılarının olumlu bir yansıması olarak motivasyonu besleyen kritik bir unsur konumundadır. Motivasyon ise bireylerin enerjilerini örgütsel hedeflere yönlendiren ve işletmelerin sürdürülebilir rekabet gücünü destekleyen temel bir süreçtir. Bu nedenle örgüt kültürü, iş tatmini ve motivasyon arasındaki ilişkiler, modern örgüt yönetiminde temel bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu araştırma İzmir'de faaliyet gösteren KOBİ ölçekli bir imalat işletmesinde görev yapan çalışanlarına odaklanmaktadır. Anket ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle işletme çalışanlarından örgüt kültürü algıları, motivasyonları ve iş tatminleri üzerine veriler toplanmıştır. İki aşamalı gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları örgüt kültürü algısının çalışan motivasyonu üzerinde anlamlı ve pozitif bir etki yarattığını göstermektedir. İş tatmininin bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği ve örgüt kültürünün motivasyon üzerindeki etkisinin kısmen iş tatmini aracılığıyla gerçekleştiği saptanmıştır. Araştırma, literatüre küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgüt kültürü, iş tatmini ve motivasyon arasındaki etkileşimi inceleyen sınırlı çalışmalara katkı sağlamayı ve KOBİ'lerde kültürel yapının çalışan memnuniyeti, motivasyon ve örgütsel başarı üzerindeki önemini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is a holistic system comprised of values, beliefs, norms, and symbols shared by organizational members that guide employees' perceptions, attitudes, and behaviors. This system gives the organization its identity and also functions as a social structure that determines how employees perceive the work environment, how they interpret organizational processes, and the extent to which they adapt to these processes. In today's businesses, organizational culture stands out not only as a structure that shapes corporate identity but also as a strategic factor that directly impacts employees' job satisfaction and motivation levels. Job satisfaction, as a positive reflection of employees' perceptions of the work environment, is a critical element that fosters motivation. Motivation, on the other hand, is a fundamental process that directs individuals' energies toward organizational goals and supports the sustainable competitiveness of businesses. Therefore, the relationships between organizational culture, job satisfaction, and motivation have become a fundamental research area in modern organizational management. This research focuses on employees working in a small and medium-sized enterprise (SME) manufacturing company operating in Izmir. Data on employees' perceptions of organizational culture, motivation, and job satisfaction had collected through surveys and semi-structured interviews. The results of the two-stage study show that perception of organizational culture has a significant and positive impact on employee motivation. Job satisfaction plays a partial mediating role in this relationship, and the effect of organizational culture on motivation is partly mediated by job satisfaction. The research aims to contribute to the limited literature examining the interaction between organizational culture, job satisfaction, and motivation in SMEs, and to highlight the importance of cultural structure on employee satisfaction, motivation, and organizational success in SMEs.