Equidistant cümlesinin balanslığı üzerine
  1. Tez No: 9980
  2. Yazar: HASAN ŞENAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SİNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET iki bölümden oluşan bu çalışmanın II. bölümünde esas olarak, n boyutlu Rn öklid uzayının o orijin noktasını bir iç nokta olarak kapsayan H konveks cismine ait uzaklık fonksiyonu/2/ f(p)= înf U: \>0, p 6 AH} (p 6 Rn) olmak üzere, a,b, 6 Rn a^b için E(a,b)= {p : p 6 Rn, f(p-a)* f(p-b)} şeklinde tanımlanan Equidistant cümlesinin/5/ hangi şartlar altında balanslı bir cümle olduğunu inceledik ve bununla ilgili olarak bir teorem vererek diğer özelliklerini elde ettik. Gerçektende S= {a: |a|Û,H1d H2+ e K,H2 cHj+ e K } metriği ile$2nın bir alt ailesi olan ve kapalı, sınırlı konveks cisimle rin Ç?^ ailesinde tanımlanan 6 (HpH2)= VfH^Hg) + VtHgNHj) metriği üzerinde aynı topolojiyi ürettiklerini gösterdik. Balanslı cümleleri ise II. bölümün I. kesiminde ele aldık.
Özet (Çeviri)
ft ~.~J± SUMMARY ? Let H be a convex body in Euclidean n-dimensional space Rn having the origin o as an interior point. Then the distance function f:R^-*R öf H is de fined by / 2/ f(p)=infU: X>0,p~G XH} (p 6 Rn). The equidistant set of a, b (with respect to distance function) is defined by E(a,b)-{p : p 6 Rn,f (p-a)=f (p-b)} where a,b G Rn and a»lb./5/ In the second chapter of this thesis we have discussed that under which conditions, the equidistant set E(a,b) is a balanced set and we have produced a theorem concerning this set E(a,b) and obtained other properties of E(a,b). Actually, it is a well known fact that a set B satisfying the relation SBCB is a balanced set,where S is of the form S={ct: |ct[0,H1CH2+eK,H2cH1+eK} 6(H1,H2)=V(HNH2)>V(H2V:H^ where H,H2 GÇ>and"H.+eK is the (convex) body consisting of the points x whose distance to H. does not exceed e (i=l,2),we will show that p is a met ric on Gf and S is a metric on the subcollection& and then will show that p,8 are equivalent metric on ta,.