Gümüş nanopartikül içeren ilaç taşıma sisteminin hazırlanması ve in vitro çalışmaları
Preparation of silver nanoparticle containing drug carrier system and in vitro studies
- Tez No: 998021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AK DEMİROZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinin tedavisine yönelik, mevcut tedavi yöntemlerinin yol açtığı yan etkileri azaltmak, ve tedavi etkinliğini artırmak amacıyla pasif hedeflendirilmek üzere, bir kemoterapötik ilacın taşıyıcısı olarak, meme kanseri üzerinde sitotoksik aktiviteye sahip olduğu düşünülen gümüş nanopartikülleri içeren nanoküreler hazırlanmıştır. Kemoterapötik ilaç ve tarafımızca sentezlenip karakterize edilen gümüş nanopartikülleri beraber içeren nanokürelerin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş olup in vitro olarak meme kanseri hücrelerinde sitotoksik etkileri incelenmiştir. Buna göre gümüş nanopartiküller kuru boyut ve morfoloji açısından SEM ile, hidrodinamik boyut açısından DLS ile ve ayrıca FTIR analizi ve UV-Vis spektroskopisiyle karakterize edildi. Optimum koşullar altında nanokürelere yüklenen kemoterapötik ilacın yükleme veriminin literatürle uyumlu derecede yüksek olduğu ve nihai taşıyıcı sistemin küresel şekilli ve pasif hedeflendirilmeye uygun hidrodinamik boyutlara sahip olacak şekilde elde edildiği belirlendi. İlaç salım çalışmasının sonuçlarına göre, taşıyıcı sistemin kontrollü bir ilaç salım profiline sahip olduğu tespit edildi. Ayrıca nihai ilaç taşıma sisteminin MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatlarında sitotoksik etkinlik gösterirken, HEK-293 sağlıklı hücre hattında ise sitotoksik etkinliğinin çok daha az olduğu saptandı. Sonuç olarak, hazırlanan sistemin, gümüş nanopartiküllerle birlikte kemoterapötik ilacın pasif hedeflemesiyle meme kanserinde terapötik etkinliği artırma potansiyeline sahip bir ilaç dağıtım sistemi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, nanospheres containing silver nanoparticles, which are thought to have cytotoxic activity against breast cancer, were prepared as carriers for a chemotherapeutic drug to be passively targeted, with the aim of reducing the side effects caused by existing treatment methods and increasing the effectiveness of treatment for breast cancer, one of the most common types of cancer in women. The synthesis and characterization of nanospheres containing both the chemotherapeutic drug and the silver nanoparticles and their cytotoxic effects were investigated in vitro in breast cancer cells. Accordingly, silver nanoparticles were characterized in terms of dry size and morphology by SEM, hydrodynamic dimensions by DLS, and also by FTIR analysis and UV-Vis spectroscopy. It was determined that under optimum conditions, the loading efficiency of the chemotherapeutic drug loaded onto the nanospheres was high, and the final carrier system was obtained with a spherical shape and hydrodynamic size suitable for passive targeting. According to the results of in vitro release study, the delivery system was found to have a controlled drug release profile. Furthermore, the final drug delivery system showed cytotoxic activity in MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines, while its cytotoxic activity was significantly lower in the HEK-293 healthy cell line. In conclusion, the prepared system is considered to be a drug delivery system with the potential to enhance therapeutic efficacy in breast cancer through passive targeting of the chemotherapeutic drug in combination with silver nanoparticles.