Gümüş nanopartikül içeren poli vinil alkol ve kitosan nanoliflerinin antimikrobiyal aktivite ve amoksisilin salınım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial activity and amoxicillin release properties of polyvinyl alcohol and chitosan nanofibers containing silver nanoparticles
- Tez No: 537383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Polimer temelli ilaç verme sistemleri, iyileştirilmiş terapötik etki, azaltılmış toksisite gibi avantajlara sahip olduğu için biyomedikal uygulamalarda kullanımı oldukça umut vericidir. Amoksisilin, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan, gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı bakterisidal etki gösteren geniş spektrumlu bir β-laktam antibiyotiktir. Kitosan, yara iyileştirme özelliği, antimikrobiyal ve antiinflamatuar aktivite gibi özelliklere sahip doğal bir polimerdir. Poli vinil alkol (PVA) ise suda çözünebilirlik, kimyasal direnç, yüksek erime noktası ve biyolojik uyumluluk gibi iyi kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip toksik olmayan bir polimerdir. Antibiyotik içeren yara sargılarının tedavisi ile yara enfeksiyonu azaltılabilir. Gümüş nanopartikülleri çok etkili bir antimikrobiyaldir ve yara sargılarında kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk aşamasında Amoksisilin içeren nanolifler hazırlanmış ve uygun çapraz bağlanma süresi ve ilaç miktarı tespit edilmiştir. İkinci aşamada, elektro çekim yöntemi için uygun gümüş miktarı belirlenmiş ve gümüş yüklü Amoksisilin nanolifleri hazırlanmıştır. Son aşamada ise salınım ve antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmıştır. Nanoliflerden salınan ilaç miktarı HPLC yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Nanoliflerin karakterizasyonu, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Kızılötesi Spektrometre (IR), Enerji Difraksiyon X-ışını Analizi (SEM / EDX) ve X-ışını difraksiyonu (XRD) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymer-based drug delivery systems as they have advantages such as improved therapeutic efficacy, reduced toxicity are quite promising to use in biomedical applications. Amoxicillin is a broad-spectrum β-lactam antibiotic that is used in the treatment of bacterial infections and has a bactericidal action against gram-negative and gram-positive bacteria. Chitosan is a natural polymer with properties such as wound healing properties, antimicrobial and antiinflammatory activity. Poly vinyl alcohol (PVA) is a non-toxic polymer with good chemical and physical properties such as water solubility, chemical resistance, high melting point and biological compatibility. The treatment of wound dressings containing antibiotics can decrease wound infection. Silver nanoparticles are highly effective antimicrobials and are used in wound dressings. In the first step of this thesis, amoxicillin-containing nanofibers were prepared and the optimum cross-linking time and drug amount were determined. In the second step, the optimum amount of silver for the electrophoresis method was determined and silver loaded amoxicillin nanofibers were prepared. Finally, the drug releasing and antimicrobial activity studies have been carried out. The amount of drug released from nanofibers was determined using the HPLC method. Characterization of nanofibers was performed by Scanning Electron Microscopy (SEM), Infrared Spectroscopy (IR), Energy Diffraction X-ray Analysis (SEM / EDX) and X-ray Diffraction (XRD).