Sınıf öğretmenlerinin serbest zaman doyumu, serbest zamanda sıkılma algısı ve serbest zaman okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
An investigation of primary school teachers' leisure satisfaction, perceptions of boredom during leisure time, and leisure literacy levels
- Tez No: 998045
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin serbest zaman doyumu, serbest zamanda sıkılma algısı ve serbest zaman okuryazarlık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, betimsel nicel tarama araştırması şeklinde desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş Muğla ilinde görev yapan 168 gönüllü sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' ile Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilip Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Serbest Zaman Doyum Ölçeği (SZDÖ), Iso-Ahola ve Weissinger (1990) tarafından geliştirilip Kara, Gürbüz ve Öncü (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği (SZSAÖ) ve Arslan (2008) tarafından geliştirilen“Serbest Zaman Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, bağımsız örneklemler t-testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin serbest zaman doyumları ve serbest zaman okuryazarlıkları yüksek düzeyde tespit edilirken; serbest zaman sıkılma algıları orta düzeyde tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından yapılan fark analizleri sonucunda sadece medeni hal değişkeninin serbest zaman doyumunda bekar sınıf öğretmenlerinin lehine anlamlı istatistiksel farklılık yarattığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin serbest zaman doyumlarını ve okuryazarlıklarını sahip oldukları yüksek düzey algılarını korumaları ve sıkılma algılarını ise azaltmak adına serbest zamanlarını planlama, değerlendirme ve anlamlandırma süreçlerinde rehberlik hizmetleri veya bilgilendirme çalışmaları sunulması önerilmektedir. Ayrıca medeni durumun serbest zaman doyumu üzerindeki etkisinin nedenlerini tespit etmek adına nitel ya da karma desen araştırmalar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate primary school teachers' leisure satisfaction, perceptions of boredom during leisure time, and leisure literacy levels regarding various variables. The research was designed as a descriptive quantitative survey study. The sample of the study consisted of 168 volunteer primary school teachers working in Muğla province, selected through a convenience sampling method. As data collection tools, the“Personal Information Form”developed by the researcher, the“Leisure Satisfaction Scale (LSS)”developed by Beard and Ragheb (1980) and adapted into Turkish by Gökçe and Orhan (2011), the“Leisure Boredom Scale (LBS)”developed by Iso-Ahola and Weissinger (1990) and adapted into Turkish by Kara, Gürbüz, and Öncü (2014), and the“Leisure Literacy Scale”developed by Arslan (2008) were used. In the analysis of the data, Independent Samples t-test, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis H test were employed. The findings revealed that primary school teachers had high levels of leisure satisfaction and leisure literacy, while their perceptions of boredom during leisure time were at a moderate level. Among the demographic variables, only marital status showed a statistically significant difference in leisure satisfaction in favor of single teachers. In line with these results, it is recommended that guidance or informational programs be provided to teachers to support them in planning, evaluating, and making sense of their leisure time to maintain their high levels of leisure satisfaction and literacy while reducing their boredom perception. Additionally, qualitative or mixed-method studies can be conducted to explore the reasons behind the effect of marital status on leisure satisfaction.