Yumuşak güç unsuru olarak sendikal diplomasi: Memur-Sen örneği
Trade union diplomacy as an element of soft power: the case of Memur-Sen
  1. Tez No: 998074
  2. Yazar: MEHMET EMİN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yumuşak güç ve kamu diplomasisi tartışmalarını sendikal aktörler özelinde ele alarak“sendikal diplomasi”kavramını analitik bir çerçeveye oturtmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel sorunsalı, sendikaların uluslararası sistemde bir güç unsuru olarak nasıl konumlandığı, hangi mekanizmalar üzerinden yumuşak güç üretebildiği ve bu kapasitenin kamu diplomasisine nasıl eklemlendiğidir. Bu kapsamda Memur-Sen'in yürüttüğü faaliyetlerin çeşitliliği ve geniş temas ağları nedeniyle örnek olay olarak değerlendirilmektedir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde güç yaklaşımı, sert–yumuşak–akıllı güç ayrımları ve kamu diplomasisinin tarihsel gelişimi ele alınmakta; kamu diplomasisinin dayanakları ve modelleri çerçevesinde sivil toplumun ve özellikle sendikaların diplomasideki yeri tartışılmaktadır. İkinci bölümde ILO, ITUC, WFTU ve TUAC gibi uluslararası emek örgütleri incelenmekte; Memur-Sen'in bu çok-taraflı alanlardaki konumu değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm ise sendikacılarla yapılan derinlemesine mülakatlara dayanan nitel saha çalışmasını içermektedir. Tematik içerik analizi sonucunda, sendikal diplomasinin yumuşak güç üretimine katkılarının küresel dayanışma, bilgi paylaşımı, sürdürülebilir iş birliği, hak savunuculuğu, çalışma yaşamının biçimlendirilmesi, demokratikleşme ve sivil toplum alanının genişlemesi gibi mekanizmalar üzerinden gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır. Katılımcılar, sendikaların resmî olmayan elçilik işlevi, eğitim diplomasisi ve sivil diplomasi gibi alanlarda kamu diplomasisine özgün katkılar sağladığını belirtmektedir. Elde edilen bulgular, Memur-Sen'in çok katmanlı ilişkiler kurarak Türkiye'nin yumuşak güç kapasitesini toplumsal düzeyde desteklediğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, sendikaların uluslararası ilişkilerde artan rolünü görünür kılmakta; sendikal diplomasiyi hem kuramsal hem de ampirik açıdan tartışmaya açarak literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to conceptualize“trade union diplomacy”as an analytical category by examining the growing intersection of soft power, public diplomacy, and civil society. The central research question concerns how trade unions position themselves as actors of influence in the international system, through which mechanisms they generate soft power, and in what ways this capacity contributes to public diplomacy. Memur-Sen is selected as a case study due to its extensive organizational network, multidimensional engagements. The study consists of three main chapters. The first chapter discusses the concept of power, the distinctions between hard, soft and smart power, and the historical evolution of public diplomacy. It further analyzes the foundations and models of public diplomacy and explores the role of civil society—particularly trade unions—in diplomatic processes. The second chapter examines major international labor organizations such as the ILO, ITUC, WFTU and TUAC, and positions Memur-Sen within these multilateral structures. The third chapter presents qualitative field research based on in-depth interviews conducted with trade trade unionist. The thematic content analysis reveals that trade union diplomacy contributes to soft power through mechanisms such as global solidarity, knowledge sharing, sustainable cooperation, advocacy, shaping of labor standards, democratization and the expansion of civil society space. Participants emphasize that trade unions play unique roles in public diplomacy through informal representation, educational diplomacy and civil diplomacy initiatives. Findings indicate that Memur-Sen enhances Türkiye's soft power capacity by fostering multi-layered networks and long-term societal engagements. In conclusion, this dissertation highlights the increasing role of trade unions in international affairs and offers a theoretical and empirical contribution to the conceptualization of trade union diplomacy.