Sir Moses Montefiore'nin Filistin'e yaptığı ziyaretler ve Kudüs'teki faaliyetleri (1827-1875)
Sir Moses Montefiore's visits to Palestine and activities in Jerusalem (1827-1875)
  1. Tez No: 998119
  2. Yazar: TUĞBA KÖSE KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın tarihsel sınırları 19. yüzyıl olmakla birlikte, Moses Montefiore'nin yaşamı (1784-1885) üzerinden 1827-1875 yıllarını kapsamaktadır. Başka bir ifadeyle bu dönem, Filistin topraklarına yapılan seyahatleri ve gerçekleştirilen faaliyetleri içermektedir. Sultan II. Abdülhamid dönemine denk gelen Filistin'in Yahudileştirilme politikalarında İngiltere Devleti'nin ve Theodor Herzl'in katkısı oldukça büyüktür. Ancak 1827-1875 yılları arasında gerçekleştirdiği yedi seyahat incelendiğinde, Moses Montefiore'nin bu sürecin ana mimarlarından biri olduğu görülmektedir. İsrail ve Batılı kaynaklarda Montefiore'nin Yahudi halkı için üstlendiği tarihsel misyon akademik çalışmalarda geniş yer bulurken, ülkemizde ismi yeterince tanınmadığı için hakkında sınırlı sayıda araştırma yapılmıştır. Montefiore, varlığını İngiltere'deki ticari ve siyasi başarılarına değil, Yahudilerin haklarını savunma ve onlara yaşam alanları oluşturma mücadelesine borçludur. Filistin'e gerçekleştirdiği ziyaretlerin amacı resmî olarak hac görevi şeklinde açıklansa da, Montefiore'nin asıl hedefi dünyanın farklı bölgelerinde zulüm ve ayrımcılığa maruz kalan Yahudilere özgürce yaşayabilecekleri bir vatan kurmaktı. Bu hedefe ulaşmak için işgal, savaş veya iç karışıklık yöntemlerine başvurmak yerine; yatırım, bağış, tarım, diplomasi ve uluslararası ilişkiler yolunu tercih etmiştir. Batılı ve İsrailli kaynakların yoğunlukta kullanılmasından Montefiore bir kahraman figürü olarak lanse edilmiştir. Onların gözünde kahraman Montefiore aslında bugünün siyonizm kurucularındandır. Yahudi devleti kurma amacını ve siyonizm ideallerini insani faaliyetlerinin arkasında gizlemiştir. Bu çalışma, Yahudi tarihinin en önemli ve saygı duyulan devlet adamlarından, cemaat liderlerinden ve dünyanın en tanınmış hayırsever Yahudilerinden biri olan Moses Montefiore'nin hayatını, Filistin'e yaptığı seyahatleri ve Kudüs'teki faaliyetlerini konu edinmektedir. Çalışmada, Yahudilerin bölgeden sürülmesinin ardından İngiltere'deki tarihsel süreçleri ile Montefiore'nin yaşamını farklı biçimlerde ele alan teorik araştırmalardan ve vaka çalışmalarından yararlanılmıştır. Ayrıca, Osmanlı Devleti'nin Yahudilere yaklaşımı, Filistin topraklarındaki Yahudi faaliyetleri, erken dönem Siyonizm çalışmaları, Montefiore'nin Filistin ziyaretleri ve gözlemleri, Osmanlı devlet adamlarıyla ilişkileri ve Kudüs'te yürüttüğü faaliyetler üzerinden 19. yüzyıl Osmanlı Filistini'ne ilişkin tarihsel bir katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical boundaries of the study are the 19th century, but it covers the years 1827-1875 through the life of Moses Montefiore (1784-1885). In other words, this time period covers the travels to the Palestinian territories and the activities carried out. The contribution of the British State and Theodor Herzl to the Judaization policies of Palestine, which coincided with the reign of Sultan Abdulhamid II, was very great. However, when the 7 travels he made between 1827 and 1875 are examined, it is understood that Moses Montefiore was one of the main architects of this success. Montefiore owes his existence not to his successful commercial and political life in England, but to his struggle to establish the rights of the Jews and their living spaces. Although the purpose of his visits to Palestine is shown as a pilgrimage, his real purpose is to create a homeland where Jews, who are subject to oppression and humiliation all over the world, can live freely. In order to achieve these goals, he used investment, donation, agriculture, diplomacy and international relations methods, as opposed to occupation, war and internal turmoil methods. Montefiore is listed as a hero in the use of Western and Israeli emissions. Montefiore, a hero in his country, is actually one of the founders of today's Zionism. He concealed his aim of establishing a Jewish state and the ideals of Zionism behind humanitarian methods. This study covers the life of Moses Montefiore, one of the greatest and most beloved statesmen and community leaders in Jewish history, known as the world's most famous philanthropist Jew, but not sufficiently studied in our country, his travels to Palestine and his activities in Jerusalem. The study is based on theoretical research and case studies that write about the history of the Jews in England after their expulsion from the region and Montefiore's life in different ways. The aim is to contribute to 19th century Ottoman Palestine by describing the Ottoman Empire's approach to Jews, Jewish activities in Palestinian territories, pre-Zionism studies, Montefiore's visits and observations to Palestine, his relations with Ottoman statesmen and his activities in Jerusalem.