Power in jeopardy: A poststructuralist reading of the Arthurian Legend from Malory's Le Morte d'Arthur and Tennyson's Idylls of the King to Tolkien's The Lord of the Rings
Riskli Güç: Arthur Efsanesini Malory'nin Arthur'un Ölümü ve Tennyson'ın Kral'ın İdilleri'nden Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ne post - yapısalcı yorumu
  1. Tez No: 407114
  2. Yazar: TİMUÇİN BUĞRA EDMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASSIL HRISTOV ANASTASSOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Joseph Campbell'a göre monomitler, bir kahramanın günümüzden doğa üstü harikaların yer aldığı alanlarda maceraya atılıp, inanılmaz güçlerle karşılaştığı ve kesin bir zafer kazandığı hikayelerdir. Kahraman gizemli maceradan dostlarına lütufda bulunma gücüyle döner. Buna rağmen, Osiris, Hz. Musa, Hz. İsa, Prometeus ve Arthur gibi çoğu efsanede tekrar görünüp ortak özellikler taşıyan bu efsanevi kahramanların aksine, gerçek semboller, J.R.R. Tolkien'ın Orta-dünyasında gösterilen nesnelere benzemezler. Tolkien'in kullandığı gösterilgeler yalnızca sabit geleneksel gösterilgelere bağlı kalmaz, Sir Thomas Malory ve Alfred, Lord Tennyson'ın efsanelerindeki Kamelot'un alt-yaratımına işaret ederler. Örneğin, hem Kral'ın İdilleri hem de Arthur'un Ölümü adlı eserlerde Kamelot Arthur'un gücünü idame ettirdiği birleşmiş, idealize olmuş bir yer iken, Yüzüklerin Efendisi içinde yer alan Orta-dünya, birçok ırkın keşmekeş bir mücadelede farklı ideallerin ve davranışların güdümünde birbirlerine üstünlük için mücadele ettikleri bir ortamdır ve bu mücadele gücün bir elde toplanmasını imkânsız hâle getirmektedir.
Özet (Çeviri)
According to Joseph Campbell, monomyths are stories in which a hero ventures forth from the everyday world into a region of supernatural wonder, in which fabulous forces are encountered, and a decisive victory is won. The hero comes back from this mysterious adventure with the power to bestow boons on his fellow man. However, unlike these legends which share a basic structure and similarities such as the reappearance of legendary figures like Osiris, Moses, Jesus Christ, Prometheus, and Arthur, true symbols do not resemble the things signified in J.R.R Tolkien's Middle-earth. The signifiers Tolkien uses do not yield to a single conventional signified, although they refer to the sub-creation of Camelot and the Arthurian legends by both Sir Thomas Malory and Alfred Lord Tennyson. For example, while Camelot in both Le Morte d'Arthur and Idylls of the King is a united, idealized kingdom where King Arthur maintains power, Middle-earth in The Lord of The Rings is driven by distinctive ideals and behaviours as many races vie for supremacy in a chaotic contest that makes the maintenance of power on one person impossible.