Eğitimde yapay zekâ kullanımı ile ilgili yapılan uluslararası çalışmaların bibliyometrik ve betimsel içerik analizi
Bibliometric and descriptive content analysis of international studies on the use of artificial intelligence in education
  1. Tez No: 998134
  2. Yazar: KADİR DÜŞÜNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Web of Science (WoS) verilerine dayalı olarak eğitimde yapay zekâ kullanımı üzerine yapılmış uluslararası çalışmaların güncel durumunu, gelişimini ve eğilimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, 1985-2024 yılları arasında WoS'tan elde edilen meta veriler kullanılarak, eğitimde yapay zekâ kullanımı üzerine yapılmış uluslararası çalışmaların haritalandırılması ve araştırma eğilimlerinin ortaya çıkarılması için hem bibliyometrik analiz hem de betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmada, Web of Science veri tabanında başlıkta“(”artificial intelligence“ OR ”machine intelligence“ OR ”machine learn*“ OR ”deep learn*“) and (”education“ or ”learn“)”anahtar kelimeleriyle tarama yapılmış ve 3120 dokümana ulaşılmıştır. Daha sonra Web of Science kategorilerinde yalnızca 'Education & Educational Research' ve 'article' filtreleri kullanılarak çalışma 1985-2024 yılları arasında 383 makaleyle sınırlandırılmıştır. Web of Science veri tabanından elde edilen veriler, R-Studio programında yer alan bibliometrix paketinin web arayüzü olan biblioshiny ile analiz edilmiş daha sonra bu makaleler içerisinde belli kriterleri karşılayan 19 çalışmanın betimsel içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Bibliyometrik analiz sonucunda, araştırmaların 2019 yılından sonra doğrusal bir artış gösterdiği ve en fazla araştırmanın 2024 yılında yapıldığı, araştırmaların en fazla ABD ve Çin'de yapıldığı, en fazla yayın yapılan derginin Education and Information Technologies olduğu belirlenmiştir. vi Araştırmalarda en fazla kullanılan anahtar kelimelerin artifical intelligence, education ve ai anahtar kelimeleri olduğu tespit edilmiştir. Betimsel içerik analiz sonucunda ise 19 çalışmanın örneklemleri, veri toplama araçları ve analiz yöntemleri, kritik bulgular, amaçlar, öneriler ve kullanılan yapay zekâ araçları incelenmiştir. Bu araştırma eğitimde yapay zekâ kullanımı üzerine yapılmış uluslararası çalışmalar hakkında kapsamlı bir değerlendirme sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için alanın gelişimi hakkında bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the current status, development, and trends of international studies on the use of artificial intelligence in education, based on Web of Science (WoS) data. In this study, both bibliometric analysis and descriptive content analysis were used to map international studies on the use of artificial intelligence in education and to identify research trends, using metadata obtained from WoS between 1985 and 2024. In the study, a search was conducted in the Web of Science database using the keywords“artificial intelligence”OR“machine intelligence”OR“machine learn*”OR“deep learn*”and“education”or“learn”in the title, resulting in 3120 documents. Subsequently, the study was limited to 383 articles between 1985 and 2024, using only the 'Education & Educational Research' and 'article' filters in the Web of Science categories. Data obtained from the Web of Science database were analyzed using biblioshiny, the web interface of the bibliometrix package in the R-Studio program. Subsequently, a descriptive content analysis was performed on 19 studies that met specific criteria within these articles. The bibliometric analysis revealed that research showed a linear increase after 2019, with the most research conducted in 2024. The most research was done in the USA and China, and the journal with the most publications was Education and Information Technologies. Research has found that the most frequently used keywords are artificial intelligence, education, and AI. As a result of the descriptive content analysis, the samples, data collection tools, and analysis methods of 19 studies, along with critical findings, viii objectives, recommendations, and the artificial intelligence tools used, were examined. This research provides a comprehensive evaluation of international studies on the use of artificial intelligence in education and offers insights into the development of the field for future research.