Öğretmenlerin eğitimde yapay zekâ kabul durumlarının yapay zekâ kaygı ve tutumları ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between teachers' acceptance of artificial intelligence in education and their artificial intelligence anxiety and attitudes
  1. Tez No: 998135
  2. Yazar: SİNEM BASANÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GİZEM KARAOĞLAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin yapay zekâ kaygıları ile yapay zekâya yönelik kabul ve tutumları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlayan korelasyonel bir çalışmadır. 2024 yılında yürütülen araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinden farklı branşlardan toplam 218 öğretmen katılmıştır. Katılımcılardan, demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formunu ve üç ayrı ölçme aracını Google Forms aracılıyla düzenlenerek çevrim içi ortamda doldurmaları istenmiştir. Yapay zekâ kaygısı, yapay zekâ kabulü ve yapay zekâ tutumu ilgili geçerli ve güvenilir ölçeklerle ölçülmüştür. Verilerin analizinde parametrik testlerden yararlanılmış; değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile, grup farklılıkları ise bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yapay zekâ ile ilişkili kaygı, kabul ve tutum arasındaki korelasyonlar, tüm değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Yapay zekâ kaygısı ile yapay zekâ kabulü arasında negatif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmaktadır. Yapay zekâ kaygısı ile yapay zekâ tutumu arasında da negatif yönde güçlü ve anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir. Yapay zekâ kabulü ile yapay zekâ tutumu arasında pozitif yönde çok güçlü ve anlamlı bir korelasyon mevcuttur. Ayrıca elde edilen sonuçlar, yapay zekâya yönelik kaygının azaltılmasına ve kabul düzeyinin artırılmasına yönelik eğitimsel ve kurumsal müdahalelerin, olumlu tutumların geliştirilmesinde etkili olabileceğine işaret etmektedir. Bu bağlamda çalışma, hem gelecekte yapılacak araştırmalara kuramsal bir zemin oluşturmakta hem de yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik politika ve uygulamalara yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is correlational research aiming to examine the relationships between teachers' concerns about artificial intelligence and their acceptance and attitudes toward artificial intelligence. The research, conducted in 2024, involved a total of 218 teachers from different provinces and disciplines across Turkey. Participants were asked to complete a personal information form containing demographic information and three separate measurement tools online via Google Forms. Artificial intelligence anxiety, acceptance of artificial intelligence, and attitudes toward artificial intelligence were measured using valid and reliable scales. Parametric tests were used in the analysis of the data; the relationships between variables were examined using Pearson correlation analysis, while group differences were examined using the independent samples t-test and one-way ANOVA. According to the research results, the correlations between anxiety, acceptance, and attitude related to artificial intelligence show statistically significant relationships between all variables (p <0.01). There is a negative and significant correlation between artificial intelligence anxiety and artificial intelligence acceptance. A strong and significant negative correlation was also found between AI anxiety and AI attitude There is a very strong and significant positive correlation between AI acceptance and AI attitude. Furthermore, the results obtained indicate that educational and institutional interventions aimed at reducing concerns about artificial intelligence and increasing acceptance levels can be effective in developing positive attitudes. In this context, the study provides a theoretical basis for future research and serves as a guide for policies and practices aimed at promoting the widespread use of artificial intelligence applications.