مدلسازی تراکم دینامیکی بر روی خاک های ماسه ای خشک در مجاورت شیب ها
Kuru Kumlu Şevlerin Yakınında Dinamik Sıkıştırmanın Sayısal Modellemesi
- Tez No: 998154
- Danışmanlar: PROF. DR. AMİR HAMİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Farsça
- Üniversite: Kharazmı Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dinamik sıkıştırma, son yıllarda oldukça etkili bir zemin iyileştirme yöntemi olarak öne çıkmıştır. İlk olarak gevşek kumlu zeminlerde uygulanan bu yöntem, zamanla doygun granüler zeminler, siltli kil dolgular ve maden ile inşaat artıkları gibi farklı zemin türlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Belirli yüksekliklerden ağır tokmakların düşürülmesiyle, 6 ila 9 metre arasında iyileştirme derinlikleri elde edilebilmektedir. Tasarım parametrelerini değerlendirmek amacıyla birçok sayısal ve deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Bazı araştırmacılar, yüzeyde oluşan yüksek tahrip edici titreşimler nedeniyle yapıların güvenli mesafesini belirlemeye odaklanmıştır. Ancak, zemin şevleri yakınında dinamik sıkıştırma uygulaması hakkında sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, aynı statik güvenlik faktörlerine sahip kumlu şevlerin yakınında dinamik sıkıştırma yöntemi, iki boyutlu düzlem gerilme sonlu elemanlar modellemesi kullanılarak simüle edilmiştir. Üç farklı şev yüksekliği için üç farklı sıkıştırma enerjisi kombinasyonu analiz edilmiş ve her yükseklik için dört farklı şev eğimi incelenmiştir. Ayrıca, şev topuğundan olan mesafe 1 ila 33 metre arasında değiştirilmiştir. Şev topuğundan güvenli mesafeyi tanımlamak için altı farklı kriter değerlendirilmiştir. Bu kriterler arasında zemin şevlerinde maksimum yanal yer değiştirme ve tepe parçacık hızı, izin verilen sınırlarla karşılaştırılmıştır. Maksimum plastik gerinim konturlarının uzanımı da şev stabilitesinin değerlendirilmesi amacıyla analiz edilmiştir. Ayrıca, krater derinliği ve derinlikte gerekli sıkıştırma gibi dinamik sıkıştırmanın temel parametreleri, güvenli mesafeyi belirlemek için alternatif bir yöntem olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, tüm kriterlerin sonuçları karşılaştırılmış ve kumlu şevlerin yakınında dinamik sıkıştırma uygulamaları için nihai bir güvenli mesafe kriteri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic compaction has been a suitable method for soil improvement in recent years. This method was first applied in loose sandy soils but gradually extended in saturated granular soils, silty clay fills and mine and construction spoils. By dropping heavy tampers from specified height, improvement depth of 6 to 9 meter is obtained. Many numerical and experimental studies has been investigated to consider design parameters. Some researchers have studied the safe distance from different structures due to high destructive vibrations induced at ground surface. There is a little information about performing dynamic compaction close to soil slopes. In this research, using two-dimensional plane strain finite element modeling, dynamic compaction method adjacent to sandy slopes with the same static safety factors is simulated. Three combinations of compaction energies are considered for three different slope heights and four different slope inclinations were used for each one. Also the distance from slope heel was varied from 1 to 33 meters. In order to define the safe distance from slope heel, six different criteria have been considered. In these criteria, maximum lateral displacement and maximum peak particle velocity on soil slopes were compared associated to allowable displacement and peak particle velocity. Also extension of maximum plastic strain contours on the slope models were considered for slope stability. Another method for defining safe distance from slope heel was considering essential parameters of dynamic compaction such as crater depth and required compaction at depth. Finally the mentioned criteria were compared together and the final criterion was proposed.