Dış ticaretin vergilendirilmesi: Gümrük yükümlülüğünün tespiti, ihtilafları, ihtilaflarında yargı yorumu ve değerlendirilmesi
Taxation of foreign trade: Determination of customs obligations, disputes, judicial interpretation and evaluation in disputes
  1. Tez No: 998190
  2. Yazar: MUHAMMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN HEPAKSAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Hukuk, Maliye, International Trade, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Ülkelerin dış ticaret faaliyetlerinden gelir elde etme isteği öteden beri dış ticaret politikasının mali amacı olarak öncelikli sırada yer almıştır. Söz konusu amaç ise dış ticaret işlemlerine konu eşyanın ekseriyetle ithalinde alınan gümrük vergileri aracılığıyla gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Eşyanın ithali dolayısıyla alınması gereken gümrük vergileri yükümlü açısından bir maliyet unsuru iken, devlet açısından kamu hizmetlerinin karşılanmasına yönelik mali amaca hizmet eden önemli bir gelir kaynağıdır. Bu süreçte vergi ve benzeri mali yükümlülükleri doğuran olayların gerçek mahiyetinden sapmalar idare ile yükümlüler arasında ihtilafların ortaya çıkmasına yol açabilmekte ve bu ihtilaflar sürecin tüm aktörleri için gelir, kaynak, zaman vb. birçok açıdan önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Gümrük ihtilaflarında gümrük idaresi yorumunun yargı kararlarında nasıl değerlendirildiği, hangi kriterlere göre reddedildiği ya da benimsendiğine dair sistematik bir analiz ya da bilimsel veya idari bir çalışmaya rastlanılamadığından bu alanda yapılacak olan çalışma önemli görülmektedir. Bu halde, yükümlü beyanının kontrolü ile başlayan ve akabinde idare yorumuna bağlı olarak gelişen gümrük ihtilaflarında, yargı yorumuna yansıyan tespitlerin analizine bağlı olarak üretilecek çözüm önerileri, gümrük uyuşmazlıklarının azalmasına, dolayısıyla gümrük vergilerinin doğru tespitine zemin hazırlaması bakımından önem arz etmektedir. Dolayısıyla işbu çalışma kapsamında Danıştay 7'nci Dairesi'nin, temin edilebilen ve eşyanın; gümrük tarifesi, gümrük kıymeti ve menşei başlıklarında kategorize edilen kararları incelenerek, gümrük mevzuatı ve AB uygulamaları da dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Nihayetinde, gümrük vergilerine ilişkin ihtilaflara neden olduğu değerlendirilen etmenler sekiz alt başlıkta kategorize edilip nedenleri ve yapılması gerekenlere dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The desire to generate revenue from countries' foreign trade activities has long been a priority in foreign trade policy. This objective is pursued primarily through customs duties levied on the import of goods subject to foreign trade transactions. Customs duties levied on the importation of goods constitute a cost factor for the taxpayer, while serving as an important source of revenue for the state, fulfilling the financial objective of funding public services. In this process, deviations from the true nature of events giving rise to taxes and similar financial obligations may lead to disputes between the administration and the liable parties, and these disputes may have significant consequences for all actors in the process in terms of revenue, resources, time, etc. Since there is no systematic analysis or scientific or administrative study on how customs administration interpretations are evaluated in court decisions in customs disputes, or on the criteria according to which they are rejected or accepted, work in this area is considered important. In this context, in customs disputes that begin with the verification of the obligor's declaration and subsequently develop based on the administration's interpretation, the solution proposals to be produced based on the analysis of the findings reflected in judicial interpretation are of great importance in terms of reducing customs disputes and thus paving the way for the correct determination of customs duties. Therefore, within the scope of this study, the decisions of the 7th Chamber of the Council of State, which are available and categorized under the headings of customs tariff, customs value, and origin of the goods, have been examined and evaluated taking into account customs legislation and EU practices. Ultimately, the factors deemed to cause disputes regarding customs duties have been categorized under eight subheadings, and recommendations have been made regarding their causes and necessary actions.