Kolorektal kanserli hastaların ameliyat öncesi fonksiyonel durumları ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between preoperative functional status and perceived social support of colorectal cancer patients
- Tez No: 998193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma; Kolorektal kanserli hastaların ameliyat öncesi dönemdeki fonksiyonel durumları ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yürütüldü. Araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 20 Temmuz 2024 -15 Ocak 2025 tarihleri arasında 151 hasta ile yürütüldü. Araştırmanın verileri ameliyattan 24-48 saat önce Sosyodemografik ve Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Fonksiyonel Yaşam Ölçeği- Kanser ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız örneklem t test, varyans analizi (ANOVA), korelayon ve doğrusal regresyon analizleri kullanıldı. Hastaların fonksiyonel yaşam ölçeği- kanser puan ortalamalarının; yaş, eğitim durumu, medeni durum, birlikte yaşadığı kişi, kemoterapi ve radyoterapi alma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği (p>0,05) ancak cinsiyet ve çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği bulundu (t=-5,189; F=12,296; p<0,001). Hastaların fonksiyonel yaşam ölçeğikanser toplam puanları ile algılanan sosyal destek toplam puanları arasında, pozitif yönlü, güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (p<0,05). Algılanan sosyal destek ölçek puanlarının bir birim artmasının fonksiyonel durum ölçek puanını 0,598 arttırdığı bulundu. Sonuç olarak, kolorektal kanser tanılı hastaların ameliyat öncesi dönemde algıladıkları sosyal destek düzeyleri arttıkça, fonksiyonel durumlarının iyileşeceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to determine the relationship between the functional status of colorectal cancer patients in the preoperative period and their perceived social support. The study was conducted with 151 patients at the General Surgery Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital between July 20, 2024 and January 15, 2025. Data were collected 24-48 hours before surgery using the Sociodemographic and Demographic Information Form, the Functional Life ScaleCancer, and the Multidimensional Perceived Social Support Scale. Independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA), correlation, and linear regression analyses were used to evaluate the data. The mean scores of the patients' functional life scale-cancer scores were... No statistically significant difference was found based on age, education level, marital status, cohabiting partner, or whether chemotherapy and radiotherapy were received (p>0.05), but a significant difference was found based on gender and employment status (t=-5.189; F=12.296; p<0.001). A strong, positive, and statistically significant correlation was determined between patients' total scores on the Functional Life Scale-Cancer scale and their total scores on perceived social support (p<0.05). It was found that a one-unit increase in perceived social support scale scores increased the functional status scale score by 0.598. In conclusion, it was determined that as the perceived social support levels of patients diagnosed with colorectal cancer increase in the preoperative period, their functional status will improve.