Kanal İstanbul argümantasyon analizi
Argumentation analysis of Canal Istanbul
- Tez No: 998207
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın konusu, gündeme geldiği 2011 yılından itibaren Türkiye'nin en tartışmalı kamu politikası konularından biri olan Kanal İstanbul Projesi'dir. Proje, sadece teknik bir altyapı yatırımı olmanın ötesine geçerek, farklı politik aktörlerin kendi gerçekliklerini inşa ettikleri ve derin bir kutuplaşmanın yaşandığı karmaşık bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı; Kanal İstanbul Projesi ekseninde iktidar ve muhalefet arasında yürütülen tartışmaların politika argümantasyon analizini yapmaktır. Çalışmada yöntem olarak, Toulmin-Dunn (2018) Politika Argümantasyon Analiz Modeli kullanılmıştır. Bu model esasen karmaşık politika argümanlarını iddia, bilgi, gerekçe, destek, itiraz, çürütücü ve niteleyici gibi temel bileşenlerine ayırıp, argümanların yapısını haritalama imkânı sunarak daha anlaşılır hale getirmeye yaramaktadır. Söz konusu model, diğer politika argümantasyon analiz modellerine kıyasla politika argümantasyon analizine daha uygun olması ve bu alanda daha çok kullanılması sebebiyle tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, projenin ilan edildiği 27 Nisan 2011 tarihinden 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'ne kadar olan süreçteki politika metinleri (lider beyanları, resmi raporlar, teknik görüşler vb.) incelenmiştir. Analiz sonucunda taraflar arasındaki çatışmanın sadece teknik verilere dayanmadığı, asıl uzlaşmazlığın projenin gerekliliğine, yürütülmesine ve etkilerine dair desteklerin farklı yorumlanmasında/anlaşılmasında düğümlendiği görülmüştür. Analizde hem iktidar bloğunun hem de muhalefet bloğunun iddialarında aynı değerlere (demokrasi, bilim vb.) dayandığı fakat bu değerleri farklı yorumladığı, farklı anlamlar inşa ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Kanal Istanbul Project, which has been one of Turkey's most controversial public policy issues since its introduction in 2011. Transcending a mere technical infrastructure investment, the project has evolved into a complex source of deep polarization where political actors construct conflicting realities. The main objective of this study is to conduct a policy argumentation analysis of the discussions between the ruling power and the opposition regarding the project. The study employs the Toulmin-Dunn (2018) Policy Argumentation Analysis Model, which renders complex policy arguments understandable by breaking them down into components such as claim, data, warrant, backing, objection, rebuttal, and qualifier. This model was as the preferred choice for its specific suitability for mapping argument structures compared to other policy analysis models. Within the scope of the research, policy texts—including leader statements, official reports, and technical opinions—from the project's announcement on April 27, 2011, to the Local Elections of March 31, 2024, were examined. The analysis reveals that the conflict is not based solely on technical data but hinges on divergent interpretations of the backers' views on the project's necessity, execution, and effects. It was observed that while both the ruling and opposition blocs base their claims on shared values like democracy and science, they interpret these values differently to construct distinct meanings.