Yapay su yollarının Uluslararası Hukuk bakımından incelenmesi ve Kanal İstanbul projesi
Artificial watercourse examined in terms of International Law and Canal İstanbul project
- Tez No: 522226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ADIBELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Uluslararası mal ve ticaret hizmetinin yüzde sekseninden fazlası denizler üzerinden gerçekleşmektedir. Deniz Ticaretinin en önemli güzergâhları yapay ve doğal suyolları olarak nitelendirdiğimiz kanallar ve boğazlardır. Dünyadaki kanallar örneklerinin amacı ticaret yolunu kısaltarak maliyetten ve zamandan kazanım sağlamaktır. Türk Boğazlarının ticaret hacminin artmasıyla birlikte gemi trafiğinin yoğunlaşması beklemelere ve gemi kazalarına yol açması sebebiyle alternatif suyolu yapılması gerekmektedir. Türk Boğazlarından geçiş rejimi 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile belirlenmiştir. Dönemin değişen koşulları münasebetiyle Türk Boğazlarında artan gemi trafiği ve gemi boyutlarının büyümesi İstanbul Boğaz'ında kazalara sebep olabilmekte ve bazı boyuttaki gemilerin geçişleri zorlaşabilmektedir. Boğazlardan seyir eden tehlikeli madde taşıyan gemilerin olası kaza sonucu şehre hasar vermesi çok yüksek ihtimaller dâhilindedir. Ulusal suyolu projesiyle İstanbul Boğaz'ında geçiş sistemini yeniden düzenlenmesi gündeme gelmiştir. Kanal İstanbul olarak ifade edilen suyolu projesi İstanbul Boğaz'ına alternatif bir suyolu olarak planlanmaktadır. Bu çalışmada dünyada yer alan önemli kanalların tarihi, yapısı, geçiş sistemleri stratejik konumlarının ülkeye etkisi ve Kanal İstanbul incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal çerçeve oluşturulmuş, ikinci bölümde deniz ticaretinde önemli kanallar; Süveyş, Panama, Kiel, Korint, Welland, Don-Volga, Lingqu ve proje olarak açıklanan Fars, İsrail ve Nikaragua kanalları incelenmiştir. Üçüncü bölümde yapılması planlanan alternatif suyolu Kanal İstanbul Projesinin yapısı ve konumu incelenmiş, Montrö ve Tüzükler ile İstanbul Boğazı'nda geçiş sistemi ve Kanal İstanbul'un hukuki boyutuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
More than eighty percent of international goods and trade services are realized through the seas. It is a cost and time saving feature by shortening the trade route for samples of the world's canals. The increase in the trade volume of the Turkish Straits is an alternative watercourse team due to the intensification of the ship traffic leading to shipwrecks and ship accidents. It was determined by the 1936 Montreux Straits Convention. In Istanbul Bosphorus, it can be difficult to pass by accident types and some sizes of vessels. It is very likely that damage to vessels carrying dangerous goods from the Straits is possible.Thanks to national waterway project, the reorganization of the transition system in the Istanbul Bosphorus has come to the agenda. The watercourse project, which is expressed as Canal Istanbul, is planned as an alternative watercourse to the Istanbul Bosphorus. In this study, the history and structure of the important canals in the world, the impact of strategic positions of the transition systems in the country and Kanal Istanbul were examined. In the first chapter of the work a conceptual framework was established; in the second chapter important canals in maritime trade; Suez, Panama, Kiel, Corinth, Welland Don-Volga, openly Persian, Israeli and Nicaragua canals were studied.In the third chapter structure of alternative watercourse Project for Canal Istanbul whose plan to be made and its position ,were surveyed, the legal system of the passage system and Canal İstanbul in Montreux and Regulations and the Bosphorus were examined.