Sosyal ve idari açıdan Türk ve Moğol kültürlerinin etkileşimi
The Interaction of Turkish and Mongolian cultures in terms of social and adminisrative
- Tez No: 99822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜÇLER BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ SOSYAL VE İDARÎ AÇIDAN TÜRK VE MOĞOL KÜLTÜRLERİ'NİN ETKİLEŞİMİ Cihat CİHAN Tarih Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2000 Danışman: Doç.Dr. Üçler BULDUK Türkler ve Moğollar farklı iki kavim olmakla birlikte sürekli bir kültür etkileşimi içerisinde bulunmuşlardır. Başlangıçta bir orman kavmi olan Moğollar, sonradan bozkır sahasına çıkmışlardır. Moğollar atlı göçebe kültür unsurlarım Türklerden öğrenmişlerdir. Asya'daki siyasî boşlukları iyi değerlendiren Moğollar çeşitli dönemlerde Türkistan hakimiyetini ele geçirmişlerdir. Bunun sonucunda Moğolca'dan pek çok kelime Türkçe'ye geçmiş ve Moğol kültürü de Türkler üzerinde etkili olmuştur. Cengiz Han devrinden itibaren hemen hemen bütün Türk coğrafyalarına hakim olan Moğolların kurdukları devletler kısa zamanda Türkleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesiyser Summary The Interaction of Turkish and Mongolian Cultures in Terms of Social and Administrative Cihat Cihan General Turkish History Basic Science Branch Afyon Kocatepe University Social Science Institue May 2000 Guide: Doç.Dr. Üçler BULDUK Although Turks and Mongols are two different tribes they had cultural interactions permanently. At the begining, Mongols were forest tribe but later on they transformed into step tribe. Mongols, by using the oportinity of political gaps in Asia, got the control of Türkistan in various period. As a result of this period, words barroved from Mongolian to Turkish and also Mongol culture influenced on Turks. Following the period of Cengiz, almost all the Mongolian states that were reigning over Turkish territory found themselves in the process of Turkification immediately.